Начин на приготвяне
В купа пресейте брашното и добавете солта, разбъркайте и оформете кладенче.
Отделно, разтворете маята в топлото мляко и захарта, оставете за 15 минути на топло да шупне. Сипете маята в кладенчето заедно с киселото мляко, олиото и разбитите с вилица 2 яйца + 1 белтък замесете меко тесто.
Поставете тестото в намазана с олио купа, покрийте със стреч фолио и оставете настрани за 1 час да удвои обема си.
Премесете втасалото тесто и разделете на 4 еднакви по големина оформени топчета. В тава постелете хартия за печене, в средата и поставете една от тестените топки.
Останалите три топки с помощта на точилка разточете на тънки кори. Подредете корите една върху друга, като помежду им мажете с разтопено и охладено масло (горната кора не мажете).
Разточете наслоените една върху друга кори по-тънка кора, разрежете кората на 12 триъгълни парчета (като за кифли). На всяко парче правите прорез в средата и промушвате острия край през него, навивате на кифлички и редите около поставената топка тесто в средата.
Оставете така оформената погача да втаса за около 30-40 минути.
През това време изработете декоративните елементи от тесто (лозови листа, лозови пръчки и грозд).
Намажете традиционната питка с разбитите заделен жълтък, смесен с 1 с.л. прясно мляко, поръсете със сусам и декорирайте с елементите за берекет от соленото тесто.
Поставете тавата в предварително нагрята на 180 градуса на средно ниво на фурната и печете до златисто кафяв цвят отгоре, като след 20-тата минута поставяте алуминиево фолио, за да не прегори питката за берекет.