Начин на приготвяне
За измерване на количествата използваме чаена чаша с вместимост 250 мл.
Сваряваме булгура във врящата вода, като периодично разбъркваме с дървена бъркалка. След като омекне и поеме водата, го разстиламе в тава, за да изстине.
Набираме всякакви зеленолистни, които растат в градината и имаме в изобилие – пресен лук, щир, лобода, манголд, листа от цвекло, джоджен и др. Измиваме ги старателно и нарязваме на ситно.
Общото им количество е добре да е около 3 пълни шепи – нарязани зеленини. Попарваме ги с гореща вода за няколко минути и ги отцеждаме.
Отделно разбъркваме яйцата, натрошеното краве сирене и кисело мляко. Добавяме млечната смес към зелената плънка и разбъркваме.
Изстиналия булгур отново сипваме в тенджерката, в която сме го варили и към него прибавяме настъргания домат - без люспата (или няколко нарязани сушени доматчета – по желание). Подправяме варивото с хималайска сол на вкус, чубрица и черен пипер (по желание) и разбъркваме.
Разстиламе фините кори. За всяко руло ще използваме по 2 кори. Намазваме първата кора с шарлан (нерафинирано слънчогледово масло) и я обръщаме, така че да се залепи за кората под нея. Разстиламе отгоре от млечната плънка със зеленини и в тесния край на кората разстиламе от булгура.
Навиваме на руло от тясната страна. Работим бързо, тъй като сочните плънки могат да размекнат фините кори.
Прехвърляме внимателно рулото върху дъска за рязане и го нарязваме на пънчета (с височина около 3 пръста, зависи и от височината на тавата). Подреждаме ги едно до друго (така че плънката да сочи нагоре) в кръгла тава, предварително намазана с шарлан.
Повтаряме същото с останалите кори и плънка. В случай че корите в пакета не са четен брой, например 13 бр., може последната кора да намажем с шарлан, и сгънем на две като книга, за да стане двойна и тогава да разстиламе последното количество от плънките, а след това навиваме на руло, което ще се получи малко по-тясно.
Уплътняваме рулцата вкусни банички в тавата (ако сме избрали тава - малко по-голяма по размер от необходимото, може леко да ги разредим, но без да остава голямо празно пространство помежду им).
По-високите банички пънчета леко сплескваме, за да са всички с еднаква височина, тъй като при печенето по-високите ще се запекат повече от другите.
Изпичаме на 200 градуса за около 35 минутки до златиста коричка.
Поднасяме топла баницата, разделена на малки розички, по желание заедно с млечен чеснов сос за топване или разядка.
Чудесен и истински засищащ Попски Щирлик – градинска зелена баница с булгур!
Чудно Вкусно!
Коментари