Начин на приготвяне
Разбуркайте в купичка натрошената мая с половината леко затоплена вода и малко от бялото брашно, така че да получите кашичка. Оставете я да шупне.
Смесете всички видове брашно със солта и към тях сипете останалата вода, шупналата мая и зехтина.
Първоначално разбъркайте и когато течността се усвои, налейте още малко ако е нужно, тъй като тези видове брашно абсорбират повече течност от обикновеното.
Тестото ви трябва да стане гладко и средно меко.
Разделете на 10 части и от всяка оформете кръгло хлебче. Подредете в тава - намазнена или покрита с хартия за печене, като оставите малко разстояние между тях. В средата направете прорези на кръст с дълбочина около половин пръст.
Покрийте тавата с леко навлажнена чиста кърпа и оставете на топло за около час. Хлебчетата трябва да се надуят малко. Може да се наложи да ги изчакате и повече време, в зависимост от топлината в помещението.
Изпечете на 190 градуса в предварително загрята фурна за 25 до 30 минути. Ще познаете кога са готови, щом почукате по коричката и издава звук на кухо. Ориентирайте се също и по зачервеният цвят.
Готовите диетични хлебчета подредете върху решетка, за да изстинат, така ще имат изкусителна хрупкава коричка. Ако ще ги съхранявате до следващият ден, приберете в добре затворен херметически съд. По този начин омекват, но пък винаги можете преди сервиране да ги срежете през средата и запечете леко на сух тиган. След това само си ги представете намазани с нещо вкусно или просто поръсени със хубав зехтин.
Освен че тези хлебчета са вкусни, те са и здравословни и могат да присъстват във всякакви диети, като бялото брашно може да се замени изцяло със спелта или лимец, а лененото и овесеното могат да се увеличат.
В такъв случай хлебчетата ще станат доста по-твърди и не се подуват. По тази причина в тази рецепта съм дала оптимален вариант за това да са едновременно полезни, диетични и с идеалната текстура и мекота.
Благодарение най-вече на лененото брашно тези симпатични и вкусни диетични хлебчета с ленено брашно са богати на витамини, минерали, хранителни вещества, фибри и ценни мастни киселини.