Начин на приготвяне
Джоланът се измива хубаво под течаща студена вода. Подсушава се и с помощта на остър нож се правят спираловидни разрези по кожата на джолана.
Чесънът се накълцва на ситно и се заделя настрани.
Ябълките, без да се белят, се нарязват на едри парчета - половинки или четвъртинки, като пирончетата карамфил се забиват в парчетата от ябълката.
Лукът се нарязва на едри парчета.
Използваме подходящ съд с капак (в моя случай гювеч), на дъното му поставяме ябълките и едро нарязания лук. Върху тях слагаме джолана, посоляваме обилно с черен пипер, сол, мащерка и скълцания чесън, като поставяме и в разрезите.
Обтриваме хубаво месото с олиото, останалото олио сипваме върху ябълките и лука. Налива се 200 мл топла вода в съда, добавят се дафиновите листа и зърната черен пипер. Накрая джоланът по немски се поръсва със зърната кимион. Желателно е джоланът да стои изправен в съда, за да хване равномерна коричка.
Съдът се затваря с капак или ако нямате такъв, се покрива с три пласта алуминиево фолио и се слага в долната част на фурната.
Фурната се загрява на 160-170 градуса и ястието се пече около 3 часа. Периодично може да проверявате и ако има нужда, да долеете допълнително топла вода. В моя случай не се наложи, само на няколко пъти обливах с помощта на голяма лъжица джолана с отделилото се сосче.
Джоланът е готов, когато месото е крехко и едва се държи вече на кокала, а кожичката е апетитно златисто-кафява на цвят и хрупкава.
Традиционно джоланът се сервира с задушено кисело зеле, картофи или картофено пюре, туршия или кисели краставички, а също и с много бира и серия от наздравици.
Аз направих пюре от печените лук, ябълки и сосчето, поднесох малко от него в бурканче, гарнирах изпечения джолан със салата от ряпа и кисели краставички.
Получи се много вкусен Айсбан - Джолан по баварски, опитайте и вие.
Да ви е сладко!