Караджорджевски Шницел

Yordanka KovachevaYordanka Kovacheva
Автор
3k35k16k16k12
Караджорджевски Шницел
Снимка: Yordanka Kovacheva
1 / 11
22/03/2021
Любими
Сготви
Добави
Докладвай
Приготвяне
20 мин.
Готвене
12 мин.
Общо
32 мин.
Порции
4
"Поднесете този Караджорджевски шницел още топъл, за да имате възможността да се насладите на вкуса на всички комбинирани продукти от тази рецепта"

Необходими Продукти

  • свинско месо - 500 г (бонфиле или контрафиле, цяло парче)
  • кашкавал - 70 г настърган
  • кисели краставички - 2 бр., 60 г
  • сметана - 4 с.л. гъста, готварска
  • шунка - 3 слайса, по желание
  • черен пипер - 2 щипки
  • сол - 3 щипки
  • яйца - 1 бр. голямо, за панировката
  • брашно - за овалване
  • галета - около 1 ч.ч. за овалване
  • олио - за пържене
* мерки и количества

Начин на приготвяне

За направата на тези шницели предпочитам свинско бонфиле (рибица), защото е много крехко, сочно и се готви бързо. Получава се добре и с контрафиле, но е желателно предварително месото да се маринова, за да не става сухо.

Цялото парче месо се почиства добре от външните ципи и мазни бели части. Ако се ползва бонфиле, краищата му се отрязват, тъй като са тънки и несъвмерими с останалата част.

Караджорджевският шницел може да приготвите голям от цялото филе или да го разделите на две напречно и по този начин ще получите по- малки/къси шницели, които приличат напанирано роле или руладина.

И в двата случая, както и ако ползвате контрафиле, е нужно да срежете месото по подходящия начин, за да се разтвори на един лист и стане на тънък пласт.

Най-лесно това става като се среже в дълбочина горният пласт от филето (около 1 пръст), без да се стига до края. След това ножът се връща в обратна посока, срязвайки и разтваряйки още един пласт, докато месцето се разгърне като книга.

Както е върху дъската за рязане, се поръсва с малко сол и пипер и върху него се полага пласт прозрачно домакинско фолио. Начуква се с кухненско чукче за изтъняване на пържоли, така шницелът става още по-фин и крехък. Оставя се на стайна температура за 30 минути. Месото трябва да е топло, за да се сготви при панирането и не остава сурово отвътре.

Получените две ивици от изтъненото бонфиле се срязват на още две или се оставят така, в зависимост от големината на порциите, които искате да направите.

Слагат се тънки резени кисела краставичка, настърган кашкавал, сметаната и шунка по желание.

Завива се на руло, което хубаво да се запечата, с изключение на краищата, които остават отворени, но е добре плънката да е концентрирана с средата, за да не се разтича впоследствие. Като помощ може да послужат дървени клечки, с които се придържа рулцето, докато улегне и прилепне добре.

После при овалването в панировка и пърженето аз махам клечките или защипвам само с една мястото, където има опасност да се отвори.

Готовите вити шницели се овалват в брашно, разбито яйце и галета и се пържат в обилно количество олио, загрято на умерен огън.

По-добре да се пържат бавно, отколкото на силна температура, защото може панировката да стане златиста, а отвътре месото още да не е готово.

Обръщат се няколко пъти, за да се изпържат с равномерен загар.

Шницелите се изваждат върху дебел пласт кухненска хартия, която да поеме излишната мазнина.

Поднасят се топли, акомпанирани с пържени картофки или свежа салата.

Добър апетит!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
57
40
30
20
10
Дай твоята оценка: