Начин на приготвяне
За направата на страхотен домашен кашкавал е важно млякото, което се използва. В случая най-добре да е домашно, восокомаслено и прясно изцедено овче мляко.
Не е задължително да е овче, но определено кашкавалът ще стане по- хубав с него.
Млякото се вари на водна баня и се разбърква периодично, за да не се наслоява на дъното и да загаря, въпреки че когато го варим на водна баня, това почти няма как да се случи.
Аз използвам една голяма, широка тенджера с по-ниски стени (7.5 л. вместимост), в която наливам два пръста и половина вода. Вътре в нея слагам тенджерата с млякото, която пък е по-тясна и висока и е за 12 литра вместимост (пълня я по-малко от половината, 5 литра).
Когато млякото се свари се слага солта и се разбърква. Оставя се да покъкри 4-5 минутки и тогава се сипва маята, но тя не е задължителна, защото дори и само с лимонотозу кашкавалът ще се получи.
След минутка се сипва и лимонената киселина на кристали. Бърка се около 5 минути, но не прекалено, за да успеят да се образуват парцали и да се пресече хубаво.
Ако забележите, че парцалчетата са малки и не достатъчно, тогава извадете тенджерата от водната баня и я поставете на котлона директно, но при умерен огън, за да няма опасност от загаряне.
Така много бързо ще забележите как завира (при водна баня е трудно да заври) и ясно се открояват и отделят късове от кашкавала, а суроватката започва да се вижда по-бистра.
Съдържанието на тенджерата се сипва в намокрен тензух поставен върху друг голям съд, за да се отцеди в него суроватката. Завързват се два по два краищата на тензуха и се оставя да се отцеди, докато капе съвсем малко, но е още горещ. Не трябва да чакате кашкавалът да изстива, защото след това няма да можете да му придадете друга форма, различна от тази, която вече е заел във вързопа, а и няма да е лесно да направите пластовете с билки.
Ако имате специални калъпчета, още по- добре. Там кашкавалът от овче мляко едновременно се отцежда и заема хубава форма.
Когато прехвърляте в съда или калъпа, слагайте пласт от още мекия, топъл кашкавал, поръсвайте с билки и лют пипер и пак пласт кашкавал, докато го изчерпате.
За такова количество мляко, по-добре направете две по-малки питки, отколкото една голяма.
Готовият домашен кашкавал с билки се оставя да престои един ден и е готов за консумация. Може да се хапва и веднага след като напълно изстине, но все пак е добре да се изчака.
Успех!