Начин на приготвяне
В тази богата капама може да включите добавки по желание: маслини, маринован чесън, каперси, дробчета, воденички, сърчица, сухо люто чушле и т.н.
Трите вида меса се разбъркват с малко сол, черния и червения пипер, кимиона, чубрицата, сухия чесън и се прибират в хладилника за няколко часа. Аз обикновено ги разбърквам или предната вечер или сутринта преди закуска и го оставям в хладилника, докато му дойде времето да правя капамата.
Каймата се размесва със ситно нарязания лук, ориза, една четвърт от виното и малко вода, така че да не е на бучки. Добавя се месото от хладилника, гъбките и киселите краставички, топеното сирене, сухата чушка и всички други добавки, които сте си приготвили.
На снимката има и мариновани гъби, и кисели краставички, и още маслини, каперси, маринован чесън и пилешки воденички. За топено сирене използвах Смеещата се крава и всяко триъгълниче нарязвах на 3-4 парченца. Всичко се омесва добре, като междувременно се добавят дафиновите листа, бахара, копъра, четвърт чаша вино и 3-4 лъжици олио.
Обикновено ползвам гювечник, но в случая месото ми беше малко повечко, та затова го направих в чугунената тенджера. На дъното се наливат 2-3 лъжици олио. Застила се със зелеви листа, така че да покриват стените и леко да излизат извън тях. Листата трябва да се застъпват и да покриват хубаво стените на съда и каквото може от дъното, зависи от големината им.
След това се застила дъното с 2-3 листа, така че напълно да е покрито. Върху зелето се подрежда бекона/сланината. Аз ползвам бекон и го подреждам като колело на каруца; ако са дълги парчетата, ги изправям по стените. Гледам да покрия почти цялото дъно. Върху бекона се изсипва сместа от месата и всички добавки. Отгоре се подреждат кръгчета от наденицата.
Наденицата се покрива с 2-3 зелеви листа, леко се притискат да се подравни, отгоре се завиват зелевите листа от стените и леко се притиска да се запечата. Полива се с малко олио. Отстрани се налива останалото вино, долива се с вода и/или зелев сок, така че да стигне до нивото на голямата сарма, без тя да плува в течността.
Гювечникът се слага в студена фурна, а чугунената тенджера я затоплям на среден котлон и тогава я слагам в гореща фурна. Пече се на 170 °C до 190 градуса за няколко часа, в зависимост от времето, което имате. По-слаба фурна около 5 часа, по-силна фурна около 4 часа.
Като се изпече, се изчаква около 1/2 час (може и повече) да се охлади и да си поеме течността и се обръща в чиния за поднасяне. Реже се като торта.
Играчка е, но си заслужава на 100% това празнично ястие.
Източник: Svetla Toshko - Българските ястия и рецепти