Начин на приготвяне
Необходими са 4 огнеупорни купички.
Брашното се пресява и към него се добавят солта, олиото, белтъкът на яйцето, прясното мляко, хладко, с разтворените в него мая с щипка сол. Даже и живата мая не се активира, а само се разтваря. Месим меко тесто. Ако е необходимо, добавяме още мъничко брашно.
Покриваме тестото с прозрачно фолио и го оставяме да втаса около час или до удвояване на обема.
Втасалото тесто премесваме леко и аз реших на този етап, защото правя такава пица за първи път, да направя само 4, а с останалото тесто да приготвя питки, затова разделяме на 4 топчета, с големината на средна по размер ябълка и три-по големи топки.
Малките топчета разтеглих на кора с дебелина около сантиметър и диаметър около 20 см, малко по-голям от купичките.
Намазах ги с лютеница, отгоре сложих салама, малко босилек и кашкавал, парчетата трябва да са съобразени с големината на купичките.
Така с всички топчета за пицата. Отгоре продуктите захлупих с купичките и обърнах, така че тестото да е отгоре. Намазах с разбит жълтък. Поставих ги в тава и пекох на 200 градуса за около 15 мин или до приятен загар.
Извадих и още горещи с помощта на кърпа ги обърнах и освободих купичките.
Пиците пай са готови
От трите големи топчета оформих малки питки, нарязах на четири и после на още четири. В разрезите поставих масло, смесено с нарязан чесън и магданоз.
Пекох на 200 градуса за десетина минути!
Пицата пай и чесновата питка са готови.