Начин на приготвяне
*Традиционно се използва рибата лампуки (махи махи), ципура или различни дребни морски риби.
**Вместо сепия може да се ползва глава на калмар с пипала.
На вашето внимание представям традиционната малтийска рибена супа Альота, която дължи уникалния си вкус на комбинацията от майорана, босилек, много чесън, слънчеви домати и морски дарове и лимон.
Рибата се почиства и нарязва на парчета, а след това заедно с главата се слага в тенджера.
Скаридите се почистват и обелват. Главите им заедно с хитиновата обвивка се слагат в тенджерата при рибата, а месото на скаридите се отделя и ще се ползва по-късно в рецептата.
Лимонът се измива добре и с помощта на белачка за картофи се обелва кората му, като се внимава, да се вземе само жълтата част, защото бялата горчи.
Лимоновата кора се добавя към рибата и главите от скариди. Добавят се 2 литра студена вода, тенджерата се слага на котлона и щом заври, се изключва на тих огън и се оставя да къкри 20 мин.
След това рибеният бульон се прецежда, а рибата се оставя да се охлади. Главите на скаридите и люспите се изхрлят. Сварената лимонова кора се нарязва на ситно и се използва по-късно в рибената супа.
Когато рибата се охлади, много внимателно се обезкостява и запазваме месото за по-късно в рецептата.
Лукът се нарязва на много дребно. Чесънът се нарязва на по-едро (всяка скилидка на 4-5 парченца).
Доматите се обелват и нарязват на дребно или директно се настъргват на ренде, за да се премахне обелката. Вместо пресни домати, може да се ползват такива от консерва, като количеството е 400 г.
В тенджера се слага зехтин, добавя се лукът и около 50 мл вода. Задушава се за 3-4 минути на умерен огън, като лукът НЕ трябва да става златист.
Добавя се чесън, да се задуши за още 1 минута, като пак се внимава да НЕ става златист.
Към задушените лук и чесън се прибавя доматената паста, разбърква се добре и след това се добавят нарязаните домати. Оставя се на тих огън да къкри 10 минути под капак.
Към лука с доматите се добавя бульонът от рибата и още малко вода, ако е нужно. Подправя се с майорана (ключова подправка за тази супа), както и сол и прясно смлян черен пипер на вкус и нарязаната лимонова кора.
Една люта чушка се разполовява с ножа по дължина и в зависимост от лютивината се слага едната или двете половинки в супата. Важно е супата да се получи пикантна, но в никакъв случай да НЕ преобладава лютивият вкус.
Картофите се обелват и нарязват на по-едри кубчета, а оризът се измива. След това добавяме и тях към супата и я оставяме на тих огън да къкри още 20 минути под капак. Важно за гозбата е степента, до която се вари оризът.
Той не бива да е разварен, а подобно на италианската кухня (Малта е на 180 км южно от Сицилия), трябва да остане „ал денте“, т.е буквално преведено „до зъба“ или казано по-друг начин - при сдъвкване оризът да не е съвсем мек, а да има деликатна „съпротива“.
Скаридите и сепията се нарязват на дребно и заедно с парчетата риба се добавят към рибената чорба. От този момент до свалянето на тенджерата от котлона има точно 3 минути. Ако варите скаридите и сепията по-дълго, те ще станат жилави.
Супата се сваля от котлона и към нея се добая нарязан пресен босилек. Не бива да прекалявате с босилека, за да не доминира като вкус, а да се балансира с останалите аромати, затова се ползват 5-6 листа.
Вкусната супа се поднася с резен лимон и традиционен малтийски хляб с квас (хобза).