Начин на приготвяне
Представям ви черния боб като един от най-интересните и вкусни представители на семейство бобови. Според описанието на опаковката той е отлична комбинация от фибри и протеини, с което не могат да се похвалят нито плодовете, нито месото и морските дарове.
Този сорт тъмен боб помага в борбата с хронични заболявания, като диабет, сърдечно-съдови проблеми и дефицит на ценни за клетките вещества. Интересно е, че той не подува стомаха, а дори напротив - усвояването му образува защита върху червата и стомаха. Една купичка супа от черен боб съдържа около 48 г въглехидрати, 15 г фибри, 21 г протеини и 1 г мазнини.
Една порция супа от черен боб снабдява организма с около 20 % от препоръчителното дневно количество желязо за възрастни и около 5 % от необходимия калций, също така съдържа добри количества калий, фосфор, манган, магнезий и витамини от група В. Ето и как да си приготвим тази толкова полезна боб чорба.
Черният боб се измива хубаво и се накисва за минимум 12 часа или за едно денонощие, като водата му се сменя няколко пъти през това време.
След като бобът е киснал достатъчно, отново се измива и се прехвърля в тенджера под налягане. Залива се с 1.5 л. вода и след вдигането на парата котлона се намалява и бобът се оставя да ври около 30 минути. След това изчакваме малко, докато спадне налягането, и отхлупваме тенджерата.
Докато бобът ври, лукът, морковите, чушката, чесънът се нарязват на дребно, доматът се настъргва на едро ренде, магданозът се наситнява.
В подходяща дълбока тенджера загряваме маслото и олиото и добавяме наситнените лук, моркови и червена чушка и щипка сол. Запържваме ги до златист цвят и след това добавяме скълцаните скилидки чесън, червения пипер, доматеното пюре и настъргания на рендето домат.
Пускаме при тях и трите дафинови листа и кубчето зеленчуков бульон, прехвърляме водата и боба от тенджерата под налягане и щом супата с боба заври намаляваме котлона и оставяме да къкри още около половин час. Изберете и добавете подправките и количеството им според вашия вкус.
Според етикета на черния боб, той като по-екзотичен вид отлично си кореспондира с по-екзотични подправки като куркума, карамфил, чили, кардамон, индийско орехче и канела. Аз подправих с 1 ч.л. индиййско орехче, няколко щипки едро чили на люспи, черен пипер и мащерка.
Тъй като черният боб не се разварява при готвенето, за да има повече плътност супата с боб, отсипвам два-три черпака от нея и я пасирам. Връщам пасираната супа в тенджерата, разбърквам хубаво и чак най-накрая, когато супата е готова подправям със сол на вкус. Ако добавите солта по-рано, то има опасност бобът да не се свари хубаво.
При сервирането (по желание) поръсете със ситно скълцан пресен магданоз.
Добър апетит и бъдете здрави!