Начин на приготвяне
Започва се със сос Бешамел. В по-дълбок тиган се загрява зехтин и бучка масло. Наведнъж се прибавя брашното и се разбърква. Става на топка. На тънка струйка започва да се прибавя прясното мляко и с непрекъснато разбъркване се уеднаквява сосът. В началото става на бучки, но при непрекъснато разбъркване сосът става гладък. Прибавя се сол и прясно смлян бял/черен пипер и щ. индийско орехче. Оставя се настрани.
Патладжаните се обелват и нарязват на филии около 1/2 см дебелина. Посоляват се и се оставят да изпуснат черната си вода за около 20-30 мин. Подсушават се с дом. хартия. Изпържват се в зехтин и малко олио до омекване. Това става бързо и не бива да се изпържват напълно. Нека да останат леко сурови.
В дълбока тенджера се сипва зехтин и малко олио, около 2 с.л., и се задушава наситнен лук и се добавя каймата. Разбърква се с дървена шпатула/вилица, докато стане на зърна, рохкава. Добавя се виното и се оставя няколко минути да изври и да остане само ароматът му, добавят се доматите, канелата - пръчка, карамфил и сол и прясно смлян черен пипер.
Когато заври, се намалява огънят и се оставя да къкри за около 40-45 мин. - трябва да остане само на мазнина. Когато е готова сместа, се изважда пръчката канела и карамфилът. Добавя се наситнен магданоз.
Сиренето се минава през блендер или се стърже на ренде.
В дълбока тава се слага на дъното няколко с.л зехтин, после се редят изпържените патладжани, ръси се малко от сиренето около 1/3 и се залива с доматен сос с кайма. Реденето на мусаката продължава до изчерпване на патладжаните. Залива се обилно с останалия доматен сос с кайма, а отгоре се залива със сос Бешамел и останалото настъргано сирене.
Мусаката се пече на 180 градуса за около 35-40 мин. до хубав златист загар. Леко се охлажда и след това се сервира.
Мусаката с патладжани и сос Бешамел е много вкусна.
Източник: Не мога да посоча точен източник, защото, от една страна, съм заимствала рецептата от Йоана Петрова, а от друга - съм ползвала съветите на моята приятелка гъркиня.
Сиренето Грюер може да се замени с Пармезан или друго такова подобно или български кашкавал. Грюер нямах в момента и съм сложила една част от Пармезан, малко Чедър и пушена Скаморца. Прибавих и 1/2 ч.л. гръцка подправка за мусака.
Патладжаните, след като ги осолявам и изпуснат тъмната си вода, ги измиват под струя вода изстисквам и попивам добре. Избягвам така солта.
Забележка: Всяка една гъркиня или добър ресторант има претенцията за своя автентична рецепта. Няма такова нещо - всяка рецепта на приготвяне в основата си е една, патладжани, кайма, било само телешка или агнешка или както аз съм посочила - свинско и телешко. Въпрос на предпочитания.
Някои от гръцките домакини ползват галета между пластовете, но не смятам, че е толкова необходимо и затова не съм посочила такова. Но във всяка една гръцка мусака с патладжан, а и не само с този прекрасен зеленчук (може и с картофи) присъства винаги канела, индийско орехче и карамфил. Това са основните подправки, които никога не бива да се пропускат, защото това дава невероятен аромат, прекрасно съчетание на подправки и е изкушение за сетивата. Силно ги препоръчвам.
Ходя всяка година на почивка в Гърция, стоя около месец и всяка година купувам подправката и ако някоя дама от вас ходи на почивка в Гърция, нека да си купи готов микс от тяхната подправка за мусака или т.н на гръцки език бахария Я мусака или беше бахарико Я мусака, така и не запомних добре, което означава подправка за мусака. В магазина веднага ще ви разберат.
Ако нямате тази възможност, просто си направете сами от 1/4 ч.л канела, смлян бахар, смлян карамфил. Силно препоръчвам и за приготвянето на мусака с кайма и картофи.