Начин на приготвяне
Фурна - 200 градуса + купичка вода по време на печенето + пулверизатор с вода; Плоска тава покрита с хартия за печене; Работи се с миксер.
В купата на миксера или ръчен такъв се изсипва брашното, сухата мая, зехтин, и отстрани се изсипва и солта. Пуска се миксера на бавна скорост, за да се смесят продуктите и започва по малко да се долива топлата вода.
След като е изцяло приета от брашното, миксерът се завишава на висока скорост и разбъркването продължава за около 10-15 минути или докато тестото започне да се отделя от купата на миксера.
Сваля се от миксера и се изсипва върху набрашнен плот и върху хартия за печене за да се оформи правоъгълник с ръце и с дължина около 25-30 см. Поръсва се с брашно, покрива се с фолио или кърпа и се оставя да втаса за около 30-40 мин.
През това време се загрява фурната заедно с купичка вода поставена на дъното ѝ и с плоската тава, която е предназначена за печене.
Хартията заедно с оформения хляб се прехвърля върху горещата тава и се поставя във фурната, като преди това с пулверизатор се напръскват страните ѝ. Поставя се чабатата и отново за 3-4 пъти през 30 секунди се напръскват стените на фурната. Градусите се намаляват на 180.
Пече се докато хлябът стане лек при повдигане от тавата, около 30-40 мин. Охлажда се напълно върху решетка.
Хлябът Чабата е готов.
Източник: Кулинарен блог на Ева Тонева
Забележка: Увеличих двойно съставките за Чабатата, за да ми излязат точно два чудесно изпечени хляба. Замесих за около 10 минути тестото още вечерта, поставих го в много дълбока купа, покрих го с фолио, оставих го за 30 минути на стайна температура и после го прибрах в хладилника за цяла нощ. На сутринта беше втасало и готово за работа.
Тестото е доста меко и затова се работи само на набрашнен плот отдолу, също се и покрива с брашно, не се измесва, а с шпатула се прехвърлят външните му страни към центъра, няколко пъти, като се потупва предварително за да излезе въздуха от него.
Оформих го бързо и го поръсих добре с брашно и оставих да втасва на стайна температура. Задължително се пече с купичка вода, и да не се забравя пръскането на стените на фурната също с вода. Задължително при този вид хляб е образувалите се шупли вътре в него. Качвам снимки, за да се видят шуплите точно под прекрасната му коричка.