Начин на приготвяне
Старателно измивам изброените зеленчуци. Подбрала съм едри и месести пиперки, които почиствам от семето и дръжките. Пробождам патладжана на няколко места с острието на ножа, за да се изпече по-бързо.
Най-вкусни естествено те стават изпечени на огън. Готовите и изпечени пиперки и патладжан поставяме в съд с капак, за да се задушат и обелят по-лесно. Оставяме ги да се охлаждат и през това време обелваме и подваряваме морковите.
Измитите и подсушени домати нарязваме на парченца. Смиламе ги на машинка за месо, заедно с морковите. Поставяме ги в отделни съдове.
Обелваме охладените патладжани и чушки. Тях също смиламе в машинката за месо. След като приключим с предварителната подготовка, идва време да сварим традиционната блага лютеница.
За целта използваме подходяща широка тава, която поставяме на огъня. В нея поставяме първо доматите, които разбъркваме често с бабината дълга дървена лопатка. Огънят не трябва да е много силен.
Щом доматите започнат да се сгъстяват, наливаме олиото и продължаваме да разбъркваме. След 5-10 минути добавяме и другите съставки - смлените чушки, моркови и патладжани. Добавяме солта, захарта и останалите подправки.
Да не забравяме, че в процес на опитване можем да коригираме съотношението между захар и сол. Ако сте почитатели на пикантната кухня, лютите чушлета са препоръчителни.
Продължаваме да разбъркваме благата и ухаеща неописуемо лютеница, докато достигне желаната гъстота.
Щом блажено се маже на филия, а вкусът ѝ ни удовлетворява, нашата благата лютеница вече е готова. Отстранете от огъня и пригответе бурканчета за насипване. От тази доза излизат около 40 бурканчета от 320 мл.
Топлата смес се насипва в бурканчета, запечатват се и се стерилизират, като се засича време 15 минути от завирането.
Цялата церемония отнема няколко часа, но удоволствието от приготвянето и след това консумацията на това домашно изкушение е неописуемо.
Коментари