Начин на приготвяне
Главата шалот се наситнява фино, също и магданозът.
В тиган с масло и лъжицата зехтин се поставят парчетата сьомга. Веднага се посоляват със солта и прясно смлян черен пипер.
Оставят се на умерен котлон, докато захванат златиста коричка и от двете страни. По време на пърженето им се заливат с лъжица от маслото.
Прибират се към едната страна на тигана с шпатула и се изсипва в другата му част виното, лим. сок, лимоновата трева, сметаната и наситнения лук.
Тиганът се разклаща и не се разбърква с лъжица/вилица. Посолява се със сол и черен пипер. Оставя се за няколко минути - около 3 до 4 мин. и сьомгата се изважда в гореща чиния.
В останалия сос се прибавя наситнен магданоз и се оставя на умерен котлон да се редуцира за още около 4 до 5 мин. или докато малко се сгъсти, да не е съвсем течен.
Сваля се от котлона и се заливат парчетата риба. Гарнитурата за рибата при мен беше от картофена салата, за която има достатъчно пуснати рецепти.
Много често при тази риба има кожа, която по принцип се отстранява. Но ще си разреша да добавя още една идея за приготвянето ѝ. Моите парчета сьомга бяха без тази добавка и за съжаление не мога да покажа снимка, но е много ефектно.
С много остър нож за риба се отстранява много внимателно кожата на рибата. Поставя се в плоска тава покрита с хартия, посипва се с няколко капки зехтин, посолява се със кошер сол или обикновена и се покрива с още една хартия отгоре.
Върху нея се поставя тежък съд, примерно йена и се поставя във фурната на 190 градуса за 30 мин. След това време се изважда тавичката, отстранява се хартията и кожата, която е станала като пергамент, се поставя декоративно върху парчетата пържена риба.
Перфектната сьомга с лимоново масло и сметанов сос е готова.
Източник: MdsterChef J. Mielle
Коментари