Начин на приготвяне
Измиваме добре месото и разрязваме парчетата по дължина на две. Добре е месото, което използваме, да не е много дебело (около 4-5 см), за да може добре да се изсуши в домашни условия.
Почистваме го от ципи и сухожилия, ако има такива. В подходящ съд насипваме по дъното едра сол около 1 см. Над нея подреждаме месото и покривате плътно отново с морска сол. Поставяме съда в хладилник за 48 часа. След осоляването изплакваме месото и го държим във вода (в хладилник) за около 12 часа, като я сменяме 2-3 пъти.
Вариациите за подправки са различни, а тяхното количество и съотношение е според вкуса ни.
Смесваме ги много добре и ги посипваме върху хартия за печене.
Изваждаме осоленото месо от водата и го подсушаваме с домакинска хартия. Овалваме парчетата в подправките, като притискаме, за да полепнат от всички страни. Трите парчета овкусих с упоменатите ароматни билки и подправки, а към четвъртото прибавих малко лют пипер за пикантност.
Пробождаме месото с дебел конец или канап и го увиваме в тензух. Той позволява въздуха да циркулира и месото да съхне добре, така и подправките няма да се ронят от него.
Времето на сушене е различно, защото зависи от температурата навън, от влажността на въздуха и от дебелината на месото. Готовата изсушена пастърма е стегната и лека. Внимавайте да не я пресушите, проверявайте я често.
Ако времето навън е топло, можете да я изсушите в хладилник. времетраенето е по-дълго (около 20 дни), но отново ще се наслаждавате на домашно мезе. на дъното на съда поставете клонки от вишна или от асма. Поставете осоленото и изкиснато месо върху тях и обръщайте през ден.
Съвет: Може също така да използвате контра филе или месо от бут. Подправките, които ви останат, ги съхранете в плик, готови за следващо им използване.
Коментари