Начин на приготвяне
Фурна - 180 градуса.
Кръгла тава с диаметър около 32 -34 см, добре намаслена с масло.
В купата на миксера се изсипва топлата вода, оцета, олиото, солта и се прибавя брашното. На бавна скорост се замесва тесто, докато стане хубава гладка нелепнеща топка и се отлепи от стените на купата. Готовото тесто се изважда, леко се премесва и се дели на 4 равни части, които се оформят на топки. Всяка топка тесто е около 200-210 г.
Поставят се в тавичка с посипано брашно, покриват се с кърпа и се оставят за не по-малко от 20 минути да отпочинат. През това време се настъргва тиквата /ябълките на ренде, добавят се орехите, канелата, джинджифилът. Ако се получи течност се оцежда, за да не стане глетаво тестото при печене.
Всяко топче тесто се поръсва с брашно и с точилка се разточва много тънко, около 40-45 см в диаметър. Поръсва се с 2 ч.л. от мазнината, разпределя се с четка навсякъде и отгоре се поръсва плънката и захар на вкус на случаен принцип.
Завива се на рехаво руло, свива се като охлюв и се поставя по средата на тавичката. Останалите топки тесто се разточват по същия начин на тънки кори, поръсват се с плънка, захар и се завиват около охлюва. Оформената баница леко се намазва с останалата мазнина, като се внимава да не се натиска, за да не се сплескат рулата.
Баницата с тиква се пече до златисто на 180 градуса около 50-60 мин. След като е напълно охладена се поръсва обилно с пудра захар.
Източник: Кулинарен блог Щъркелово гнездо
Забележка: Тестото за удобство и бързина е замесено в миксер, но по рецепта се замесва на ръка. Плънката е сурова и не се обработва предварително на котлон.
За да не се овлажнява плънката прекалено, когато е настъргана не се добавя захар в нея, а захарта се посипва с шепа директно върху нея. Така се избягва отцеждането на водата.
Посочената рецепта в случая е приготвена с ябълки.
По рецепта мазнината е основно олио, само 8 с. л., но в случая е смесена и с масло, около 50 г разтопено, за по-добър аромат, въпрос на личен избор е.