Начин на приготвяне
За корите:
От посочените продукти се замесва меко тесто. От него се разточват две кори, като едната е с 2-3 пръста по-голям диаметър от този на тавата, в който ще се пече пататника. А другата е с диаметър, колкото този на тавата. При точенето плотът и кората се ръсят обилно с брашно, така тя не се къса и не залепва по него.
За плънката:
Картофите се настъргват и се отцеждат хубаво от водата им. След това се смесват и объркват добре с разбитото яйце, настърганото сирене, джодженът, черният пипер, малко олио и сол на вкус (все пак сиренето е солено) и настъргания лук, който е по желание.
За пататника:
Намазнява се тавата и в нея се слага по-голямата кора, така че хубаво да е разстелена върху дъното и стените ѝ, а краищата на кората да излизат извън тавичката. С тях после ще се закрие горната втора кора.
Изсипва се плънката. Разстила се равномерно и леко се притиска към стените на тавата, за да се оформи. Не трябва да е по-дебела от 2.5 см.
Върху плънката се слага втората кора и се загръща с краищата на първата кора.
Слага се да се пече в умерена фурна, загрята на 180°C на включен само долен реотан. Когато се запече отдолу добре, родопският пататник се обръща с помощта на голям капак (с приплъзване).
Пече се и от другата страна до готовност.
Когато стане златист, се изважда, намазва се обилно с масълце и се захлупва да се задуши, така става по -вкусен! Ако обичате коричка обаче, не го задушавайте!
И да добавя - не претендирам това да е оригинален родопски пататник! Познавачи казват, че той се прави само от картофи без добавка на сирене, лук и яйце, но тогава плънката е ронлива. И също така оригиналът се пече върху туча на печка с дърва ...къде ти такава печка в градски условия ;)
Но и така пататникът стана вкусен и си го хапнахме с апетит!
Добър апетит и на вас :))
*Може да използвате и замразеното хлебно тесто от две топки, което се намира в магазинната мрежа - идеално ви устройват!
*Картофите по желание може и да са предварително сварени.
Коментари