Начин на приготвяне
Гювечът се намазва отвътре с олио. Дъното му се покрива с нарязаната на ленти осмянка и част от джумерките. Върху тях се нареждат цели зелеви листа.
Следва ред нарязано зеле, поръсва се с подправките - черен и червен пипер, чубрица, зърна черен пипер и бахар и тук там се слагат скилидки чесън.
Върху него се слага свинското месо (при мен пържоли) поръсва се с подправките, изредени по-горе, включително и малко сол.
Следващият пласт отново е нарязано зеле и подправки. Равномерно се разстила измитият ориз, като се внимава да не допира стените на гювеча.
Идва ред на пилешките бутчета и суровата наденица. Пак зеле и подправки. И отгоре се нареждат карначетата. Завършва се с нарязано зеле, подправки и тънки ленти осмянка. Залива се с виното, зелевия сок и олиото.
Покрива се с цели зелеви листа, за да може по-лесно да се задуши. Над тях се слагат останалите джумерки, за да могат да поливат продуктите с мазнината си.
Отворът на гювеча се покрива с лист алуминиево фолио и най-накрая се слага капака. Или пък можете да запечатате капака с тесто.
Гювечът се слага в студена фурна, която се включва на максималната температура, докато закъкри винцето. След това се намалява на 150 градуса и се пече на слаба фурна в продължение на близо четири часа. По желание, след като е готова, капамата се изсипва в голяма тава и се слага във фурната съвсем леко да се запече.
При сервиране една порция включва зеле, ориз и от всеки вид месо. И разбира се с чаша хубаво червено вино!
Да ви е вкусно!
***Количеството на продуктите се съобразява с големината на гювеча.
***Осмянка - крехко шарено месо от корема на прасето.
***Джумерки- така в моя роден Добруджански край наричаме пръжките, които се получават от нарязана на малки късове сланина, изпържени до зачервяване и отцедени от мазнината.