Начин на приготвяне
Почистете и измийте добре всички агнешки дреболии. Сварете ги до готовност, като периодично махате образувалата се пяна. Охладете и нарежете на ситно.
Нарежете лука и гъбите.
В загрято олио и малко от маслото запържете първо лука, докато омекне. След това сложете гъбите и дреболиите. Гответе няколко минути.
Прибавете измития под течаща вода ориз и бъркайте, докато стане прозрачен. Налейте 1 литър топла вода и подправките, както и сол на вкус. Гответе на слаб котлон, докато оризът поеме течността.
Посолете агнето. Намажете го отвън и вътре с меко масло. Напълнете с ориза и зашийте отвора с дебел памучен конец. Покрийте цялото пълнено агне с булото.
Поставете го в дълбока тава и налейте около 2 литра вода. Покрийте тавата с алуминиево фолио.
Печете в предварително добре загрята пещ за около 3-3.5 часа.
По този начин приготвяме Гергьовското агне вече много години - така, както го е правила и моята баба.
Аромата на печено в пещ Гергьовско агне е неповторим и не може да се сравни с нищо.
За моето семейство, Гергьовден е празникът, който винаги ни е събирал вече повече от 50 години. В миналото, защото баба ми имаше личен празник, а сега, когато нея вече я няма, за да продължим традицията. На трапезата задължително присъства печеното в пещ Гергьовско агне.
За запалването на пещта се грижат мъжете, които я поддържат цяла нощ. На сутринта, на дълъг прът се слага стъклена бутилка, която се вкарва в пещта. Ако стъклото се разтопи, значи температурата е достатъчна.
Отстранява се жарта и вътре се нареждат тавите. Пещта се запечатва за четири часа.
Преди да седнем на трапезата, част от храната се раздава на съседите за здраве.
Коментари