Начин на приготвяне
Фурна - 180 градуса;
Форма за торта с ринг, диаметър 22 см, с намаслено дъно и покрито с хартия за печене, но така че хартията да излиза извън формата. Това става, като върху дъното на формата се постави голяма хартия за печене и с ринга се защипва.
Маслено тесто:
В купа се разбива яйцето, солта, захарта и ваниловата захар с електрическата телена бъркалка. Разбиването продължава, докато захарта се разтвори, около 8-10 мин. Към яйчената смес се прибавя пресятото брашно и отгоре се добавя маслото на кубчета. С ръка се замесва маслено тесто, което трябва да е меко, нелепнещо по ръката и еластично.
Готовото тесто се разполага по дъното на формата, изглажда се, а отстрани се вдига борд около 4 см. С пръсти се оформя декорация на борда или както е в оригиналната рецепта, се ползва малка вилица, която се прилепва само в горната част на тестото на борда. Формата се оставя в хладилник за около 15/20 мин.
През това време се подготвя пълнежът. Черешите се почистват фино, така че да не са с отвор от двете страни, но и да не са разрязани с нож. Това означава да се извади костилката със сламка, може да се ползват пръчките за суши или с голям фуркет, както аз направих. Това се прави, за да не пускат много сок и наистина така се получава.
В купа се счупват яйцата, прибавя се захарта и се разбива с електрическата телена бъркалка, докато удвоят обема си. Не е необходимо да пада сместа като панделка. Прибавя се картофеното нишесте, може да бъде заменено с царевично такова, ако не се разполага с картофено, и отново се разбива много хубаво, за да не останат бучки от нишестето, до еднородна смес.
След това се прибавя фината извара, разбива се отново до гладкост на сместа и накрая се прибавя сметаната, разбива се. Сместа е течна, но това не е притеснително, така трябва да бъде.
Изважда се тестото от хладилника и се излиза цялата яйчено-сметанова плънка.
Отгоре се подреждат черешите в кръг, като се започва от външната страна.
Поръсва се с кафява захар.
Черешовият пай се пече на 180 градуса за около 30-40 мин.
След като се извади от фурната, се оставя напълно да се охлади във формата, а след това се оставя в хладилник за 2-3 часа. Охлаждането ще доведе до плътност на плънката.
Сладкишът с череши се поднася студен.
Източник: chefbakumova
Единствената грешка която допуснах, е, че ползвах много големи череши, които са прекалено тежки и на места потънаха в пълнежа, трябва да се подберат по-дребни плодове.
Черешите може да бъдат заменени с вишни за този черешов пирог със сметана.