Начин на приготвяне
Идеята на тази празнична рецепта е да превърнем агнешкото задно бутче в голяма и сочна пържола, подходяща за барбекю, грил тиган или силна фурна.
За целта:
Отделете внимателно тазовата кост с остър нож. Внимавайте да не остане месо по нея. Бутът се състои от две големи мускулни групи, едната е тази на джолана, а другата тази на шола.
Отделете джолана от бутчето, защото неговата мускулатура е много по-твърда и не е подходяща за директно печене на скара.
Прережете бутчето по бедрената кост, отстранете я, а останалото месо с леки прорези превърнете в голяма пържола. Прорезите трябва да бъдат от порядъка на 2-3 мм, напречни, във вид на “баклава”, за да може мускулатурата на агнешкото да се отпусне и при печене бутчето да не се свие.
За да мариновате месото поръсете с малко захар, черен пипер и зехтин. Така приготвената пържола е добре да постои в хладилника поне 1 ден. Може да използвате и всякакви други вариации за мариноване, но не прекалявайте, защото вкусът на младите агънца е много “раним”.
Поставете пържолата в сандвич-скара и запечете на силна жар, за да хване загар и да се “капсулова”, за около 4-5 минути като непрекъснато обръщате.
След това оставете месото, както е в скарата, сравнително близко до жарта, за да се досготви.
Ако нямате скара или барбекю, така разлистеното агнешко бутче може да изпечете и в силно загрята фурна 230-240 С на вентилатор, поставено върху хартия за печене.
В никакъв случай не режете готовото месо веднага след като сте го отстранили от огъня. Може да го завиете в алуминиево фолио, за да си “отдъхне” за 6-7 минути.
След това нарежете на тънки ивици и полейте с…чесновия сос.
За приготвянето на соса първо поставете целите глави чесън върху скарата, за да се опърлят и поопушат за кратко. Почти същия ефект ще постигнете и във фурната.
Обелете и почистете скилидките, поставете ги в хаванче заедно с едрата морска сол и начукайте чесъна до консистенция на каша.
Добавете ситно нарязания пресен джоджен, както и половин чаена лъжичка сух. Изстискайте сока на лимона, добавете зехтина, подправете с черен пипер и по желание щипка кимион. Добавете и омекналото масло.
Отново счукайте всичко в хаванчето.
Може да направите този сос и с пасатор или блендер, но повярвайте - в хаванче става най-вкусно!
Идеята е този сос буквално да “капне” върху димящите, леко розови в средата, агнешки късчета.
Една такава празнична версия на агнешкото българско бутче заслужава да бъде споделена и с добра охладена бутилка българско розе БОЛГАРЕ.
За празниците, когато всички сме заедно!
Ваш Ути!