Начин на приготвяне
Затопляме 100 мл от прясното мляко и в купичка към него добавяме маята, захарта и 2 с.л. брашно, разбъркваме и оставяме на топло да шупне.
През това време в друг дълбок съд пресяваме 1 килограм от брашното, като останалото количество оставяме за доизмесването. Правим кладенче в средата и добавяме последователно затопленото, но не горещо мляко, яйцата, солта, оцета, 50 г от разтопеното масло и вече шупналата мая - подчертавам всички продукти трябва да бъдат със стайна температура.
И замесваме меко, но нелепнещо тесто, което се меси до образуването на балончета с въздух, или както казваше баба ми - до озновяване. След което се оставя на топло да удвои обема си, покрито с кърпа или месал, за да не хване коричка.
След като вече е втасало, се изсипва отново на плота и се измесва още веднъж, като този път може да го ударите няколко пъти в плота - така, както се прави при козунака, за да стане погачата на конци. И отново оставяте за десетина минути да се отпусне.
През това време включвате фурната да загрее на 220°C градуса и се заемате с оформянето на погачата по ваше желание. Която поставяте в намаслена тава с диаметър 32 см, най-добре с част от разтопеното масло.
След което така оформената погача отново покривате с месал и оставяте на топло, докато изпълни обема на тавата. След като е втасала, я намазвате с разбития жълтък с десетина грама разтопено масло и 2 супени лъжици прясно мляко.
Поръсвате със сусама и печете предварително загрятата на 220°C градуса фурна, като след като леко се запече, намалявате на 200°C градуса фурната, покривате с фолио и оставяте да се пече за час и тридесет минути или до готовност.
След изваждане от фурната празничната погача се пръска леко с вода и се оставя, покрита с месал или кърпа, да си почине или както казват старите хора - да си обиколи нивицата.