Начин на приготвяне
Активирайте маята във водата заедно със захарта и две лъжици брашно.
Пресейте брашното в купа и направете кладенче, в което сипете солта, белтъка от яйцето, олиото, киселото мляко на стайна температура и накрая шупналата мая.
Ако искате вашата симит погача да бъде с преобладаваща сладост, добавете още малко захар.
Аз я правя с неутрален вкус- нито солена, нито сладка.
Замесете гладко, добре хидратирано тесто, като добавяте брашно, докато спре да ви лепне, но и внимавайки да не стане тестото твърдо.
Оставете го в купата да втаса до удвояване на обема си, завито с чиста кърпа или стреч фолио.
Премесете отново тестото, като вкарате и маслото в него и издърпвате и издължавате, за да се образуват конци. Оформянето също ще помогне за тази цел.
При повторното измесване поръсвам отново брашно или олио по плота, за да не лепне, тъй като обичам да оставям тестото по-меко - така погачата става по-пухкава.
За да оформите турския хляб, разделете на 6 части тестото. Вземете първата и разделете пак на две, като от всяко парченце разтеглите фитил. Усучете двата фитила и ги завийте на охлюв. Процедирайте така и с останалите и мажете дланите си с разтопено масло, което освен че ще предотвратява лепнене, ще спомага и за отделянето на конците.
Подреждайте в намазнена или покрита с хартия за печене тава с диаметър 23 см и оставете отново да втаса за около 1 час или докато бухне. Зависи от топлината в помещението.
Намажете симит погачата със разбития заделен жълтък, разреден с малко мазнина и вода (няколко капки)
Поръсете обилно със сусам.
Изпечете питката на конци за 25-30 минути или докато почервенее на 180 градуса в предварително загрята фурна.
Добър апетит!