Начин на приготвяне
Филето се почиства от всякакви малки тлъстини и жилки, ако има такива - с остър нож. Подсушава се в домакинска хартия.
Поставя се върху голяма дървена дъска. Поръсва се със смлян черен пипер и сол. Втриват се подправките ръце.
Сгорещяват се около 4 с.л. зехтин екстра върджин в обикновен метален тиган без незалепващо покритие, за да може месото да направи кафеникаво покритие, добре да се запечата.
Поставя се в сгорещената мазнина и се запържва за по 2 максимум до 3 минути на страна. Запечатват се и крайчетата отстрани за по 30 -40 секунди. Времето се измерва по часовник. Изважда се и се намазва плътно посредством четка с горчица и се оставя настрана.
В кухненски робот/блендер се смилат гъбите, щипка-две сол и разпуканата скилида чесън на няколко пулса. Накрая се прибавят две-три щипки мащерка и отново се завърта.
Изважда се и се прехвърля в същия тиган от месото, в който има останал зехтин. Оставя се на умерен котлон за около 6 -8 минути или до получаването на суха смес при периодично разбъркване. Сваля се от котлона и се прибавя гъшия дроб и много добре се разбърква до уеднаквяване на сместа. За кратко се охлажда.
Върху свежо фолио се подреждат с малко застъпване филийките прошуто, около 9-10 бр. Подправят се със смлян черен пипер. Покриват се с гъбената паста, която се разпределя навсякъде върху шунката. Поставя се парчето месо и се завива стегнато на руло с помощта на фолиото.
Поставя се напречно още едно фолио и добре се опакова, за да държи стегнато, като накрая се завива като бонбон. Така приготвеното пакетче се оставя във фризер за 40 минути. То няма да замръзне, но ще стегне и ще се оформи хубаво солено руло.
След изминалите минути се изважда, освобождава се от фолиото и се прехвърля върху тънък лист бутертесто. Завива се на стегната ролка, като се затварят хубаво страниците, за да няма пролуки. Завива се в самата хартия от бутер тестото, като накрая отново се завива като бонбон.
Оставя се, но този път само в хладилник, за 20 минути. След изминалите минути се изважда, надупчва се на няколко места с клечка за зъби, без да се стига до месото, така няма да се образува конденз и ще се освобождава парата по време на печенето.
Намазва се с жълтък посредством четка и се рисува отгоре характерната линия, която е при Филе Уелингтън с остро ножче, по средата една прави линия и отстрани линии леко в овал, също така от изрезките на тестото се оформят по избор фигури, като при мен са няколко звезди и фигурка на гъба. Заедно с хартията, която може отстрани да се изреже, да е по-малка, се поставя в тавичка за печене.
Пече се на 200 градуса до 30 минути, като последните 10 минути се пече на 180 градуса.
Изважда се готовото руло Уелингтън, охлажда се за кратко и се нарязва на широки филии.
Най-срещаната гарнитура е от картофено пюре.
Картофите се обелват и нарязват на средно големи кубчета. Заливат се с достатъчно вода и щипка-две сол и се оставят на котлон до пълното им омекване. Изваждат се с решетъчна лъжица и се прехвърлят в купата на миксера, ползвам голям стационарен миксер.
С телената бъркалка, която е за разбиване на белтъци, ги разбивам на висока скорост за около 5-7 минути и те ще се превърнат в пухкава картофена маса. По време на разбиването се прибавя и маслото, нарязано на големи кубчета.
След като се е поело изцяло, се налива малко горещо прясно мляко. Млякото се прибавя пестеливо, за да не се превърне в прекалено кашесто пюре.
Добре е да може да се загребва със сладоледена лъжица и да се оформят хубави картофени топки. Накрая се прибавя и 1/4 ч.л. смляно индийско орехче.
При сервиране се поръсва с малко наситнен магданоз.
................
Предлагам лесна и бърза рецепта за свинско бонфиле Уелингтън, която е много подходяща и ефектна за идващите коледно-новогодишни празници. Класика е да се приготвя с телешко бонфиле, но у нас е трудно да се намери такова, което да отговаря на очакванията, да не е сухо, да е свежо, сочно и с перфектен аромат. Мисия почти невъзможна, затова си разрешавам да приготвя Уелингтън със свинско бонфиле. Тези от Вас, които държат на класиката, нека да не се сърдят.