Начин на приготвяне
Рецептата за пържена риба е от най-известния руски готвач Иля Исаакович Лазерсън - Принципите на Лазерсон. Лазерсън е световноизвестен готвач, водещ на много радио и телевизионни програми на руски телевизионни канали, автор на повече от сто известни готварски книги.
Например, има определени принципи за осоляване на риба у дома, за правилното приготвяне и т.н. За всяко ястие готвачът има свои разработени принципи. Дори за такова на пръв поглед просто ястие като пържена риба.
Своята теория той застъпва основно за техники на готвене без рецепта и фундаментални. Това е основната разлика от другите готвачи. Принципите му съдържат различни комбинации от продукти, техните пропорции за готвене и в готовото ястие.
Вземете средно големи риби, за да се изпържат цели. Отрежете главата, опашката и перките. Ако рибата е голяма, обичайно е да се пържи на хапки, като се реже или през костите, или на филета без кости. Този път съм приготвила мерлуза.
Принцип 1: Солта + захарта са най-големите приятели на рибите!
Разтворете една супена лъжица сол и захар в литър вода. Правим разрези върху рибите от едната и от другата страна. Поставете ги във водата за 20 минути. Това е необходимо, за да бъде рибата по-вкусна и с най-добра консистенция. Това е особено важно при пържене на филета!
Принцип 2: Лимонът е приятел на пържена риба, но не когато е сурова! Не мариновайте рибата с лимон. Ползвайте след приготвянето ѝ! Абсолютно забранено е да се излива лимонов сок върху риба преди пържене! Киселината намалява протеините.
Нарежете лимона наполовина. Загрейте тигана. Поставяме едната половина с нарязаното надолу. Пържете, докато върху разреза се появи кафява коричка.
Принцип 3: Загрейте незалепващия или чугунен тиган по правилния начин! Загрейте добре тигана с добавяне на голямо количество растително масло. Изваждаме рибите от водата. Изсушете върху салфетка. За аромат втрийте с пръсти сместа от пипер в разнесете от двете страни.
За да предотвратим залепването на рибата по тигана и да има по-добра кора, панираме в малко количество брашно. Разклатете, за да отстраните излишното брашно.
Поставете рибата в тигана. Разклащайте от време на време, за да не залепне рибата. Пържете от двете страни, като обръщате постоянно. Намаляваме огъня. Определяме готовността на рибата според готовността на най-дебелото място.
Принцип 4: Маслото е третият приятел на рибата! Оставете малко количество олио в тигана, изхвърлете останалото. Добавете голямо парче масло. Маслото ще ви позволи да приготвите маслен сос.
Ако разполагате с магданоз или друга билка, нарежете на ситно. Когато маслото изгори малко и се появи орехова миризма, добавете билките. Изстискайте лимонов сок от половин лимон върху рибата и в соса. Можете да препечете в маслото половин лимон.
Сложете рибата в чиния. Залейте със сос. Украсете ястието с лимон пресен или препечен и стрък магданоз.
Аз поднесох рибата на тиган със задушени тиквички, варен картоф, прясно доматче и разбира се лимон.
Няма значение какъв вид риба се използва за перфектната пържена риба стъпка по стъпка!
Този метод на пържене е подходящ за всяка риба. Добър апетит!