Начин на приготвяне
Дробчетата почистих от ципи и жилки, измих и посолих. Оставих ги в купа за 30 минути, за да пуснат евентуалната кръв, която съдържат, след което ги измих добре и отцедих.
В широк и дълбок тиган /моят е с керамично покритие/ загрях маслото и олиото. Сложих лука и моркова и посолих. Готвих на 5 от 6 степени на моята печка, докато омекнаха и морковът си пусна красивия цвят.
Добавих клонките мащерка, сухия риган, кимиона и черния пипер. Когато след по-малко от минута си пуснаха ароматите, добавих пресованите скилидки чесън и след 20 секунди и дробчетата.
Разбърках и готвих около 10 минути, през които периодично ги обръщат, за да се запържат равномерно. Важно е да не станат твърди, но и да не са сурови. За проба разрязах едно от по-едрите дробчета.
Малко преди да са готови, ги посолих и след малко добавих течната сметана. Готвих, докато завряха отново и още половин минута след това.
Отстраних от котлона, извадих стръкчетата мащерка и прехвърлих в подходящ дълбок съд, в който пасирах до гладък пастет.
За целта ползвах пасатор. Разпределих сместа в три малки съда от по около 250 г.
В съд разтопих маслото и го пържих за няколко секунди. Върху загладената повърхност на пастетите сложих по две стръкчета мащерка и полях с маслото.
Оставих, първо, да се охлади на стайна температура, а след това прибрах в хладилник, където трябва да престои поне 5 часа, преди да се хапва. Докато престоява сместа допълнително се стяга.
Аз не обичам твърде гъст пастет, но ако вие предпочитате такава консистенция, добавете 120 мл сметана.
Съхранявам пастета в хладилник за не повече от 2-3 дни. За по-дълъг период не съм сигурна, че пастет от дробчета с лук и моркови ще е добър за консумация.
Добър апетит!