Начин на приготвяне
Полски понички....ммм... ароматът, който се носи в полските пекарни, е просто несравним... липсва ми... Поничките са едни от любимите ми тестени десерти. Да, калорични са, тежки са, но са тооолкова ароматни и вкусни. Особено полските.
И тъй като не съм привърженик на седенето до котлона, пържейки каквото и да било, предпочитам да го изпека - по-здравословно е, по-бързо е, а и смея да твърдя, че е и също толкова вкусно. Затова реших, че ще си намеря рецепта и за печени понички.
Уханието, което се разнасяше в кухнята ми, беше несравнимо. В един момент си мислех, че отстрани приличам на гладна котка – седейки пред фурната, преглъщайки и чакайки.Нямах търпение да се изпекат. Но стига съм се обяснявала, да Ви представя рецептата все пак.
Тъй като кремът трябва да се охлади, е хубаво да започнем първо с неговата направа.
Разбира се, може да заложите на готов ванилов крем, който да приготвите според указанията на опковката. Аз бих препоръчала да подправите с индийско орехче, настъргана кора от лимон и 2 с.л. лимонов сок – крема става много ароматен и с интересен привкус.
Другият варинат е да си направите домашен ванилов крем. Правим го по следния начин:
В касерола слагаме млякото и поставяме на котлона. Добавяме захарта, ванилията, лимоновата кора и лимоновия сок. В купа смесваме жълтъците с царевичното нишесте, прибавяме и една-две супени лъжици прясно мляко, разбъркваме, за да хомогенизираме сместа.
Когато млякото заври, прибавяме яйчената смес на тънка струйка, при непрекъснато бъркане с телена бъркалка. Не спираме да бъркаме. Кремът ще започне да се сгъстява и му трябват само няколко минути, докато е напълно готов. Махаме от огъня и прибавяме индийското орехче, маслото и ядките. Оставяме го на страна да изстине. Можете дори да го приберете в хладилника.
Захващаме се с тестото за поничките. В купичка смесваме леко затопленото мляко, захарта, една супена лъжица от брашното и маята и оставяме на топло да шупне. В друг съд пресяваме останалото брашно и добавяме към него солта и ванилията, а след това и надигналата се мая. Разбъркваме, прибавяйки след това жълтъците и зехтина.
Започваме да месим, ще получим меко, по-скоро лепнещо тесто. Прехвърляме тестото върху набрашнен плот. Продължаваме да месим, добавяме още брашно, така че да се получи хубаво, меко и вече нелепнещо тесто. Слагаме го в купа и го оставяме на топло, покрито с кърпа, да се надигне.
*Аз винаги когато меся и нещото трябва да втасва, използвам фурната – пускам я на 40 градуса, слагам купата с тестото, покрита с кърпа и чакам, докато видя, че тестото издува кърпата. Въобразила съм си, най-вероятно, че във фурната тестото бухва повече.
След като тестото ни е втасало и е увеличило обема си поне два пъти, разточваме тестото на дебела кора, около 1 см и изрязваме кръгове с помощта на ринг или чаша. В зависимост от диаметъра на ринга (гърлото на чашата) ще получите около 9-15 понички.
Оставяме ги на топло да се надигнат още малко – при мен, връщам ги във фурната.
След това ги пъхаме да се пекат в предварително загрята на около 190 градуса фурна за около 10-15 минути или до получаването на хубав светло-кафяв цвят.
Трябва да ги оваляме, докато са още топли. За целта разтопете маслото и сипете захарта в плоска чинии. Топвайте поничката леко в маслото, а след това я овалвайте в пудрата захар.
След това с помощта на шприц пълним поничките с крем.
*Втората тава понички бяха разполовявани с нож и обилно намазвани с крем. Реших, че в шприцованите няма достатъчно крем...Алчнотия...
Ако желаете, можете да им направите шоколадова глазура. Приготвяме я по стандартния начин – разтопяваме шоколада на водна баня, прибавяме сметаната и разбъркваме.
Печените понички с ванилов крем са готови.