Начин на приготвяне
Традиция на рибарите по нашето Черноморие е да почистват и измиват рибата с морска вода. През есенния улов тя е тлъста и много по-вкусна за веене, консерви с доматен сос или на трахули чрез осоляване.
Почистват се хрилете и вътрешностите, като се запазва главата ѝ.
Почистената риба измиваме със солена вода в съотношение 3 с.л. на 1.5 л вода, докато се отдели кръвта ѝ. Поставям я в гевгир с главата на долу, за да се отцеди за около 6 часа.
Следва осоляването подреждаме рибата в дълбок съд /аз използвам дълбока йена глаз тава/ с корема нагоре и я посипваме с едра сол.
Държим съда в хладилник, като на третия ден отливаме кървавата вода и я заменяме с нова, чието количество трябва да е същото (180 г едра сол на 1 литър вода).
Процесът на осоляването и зреенето на рибата в хладно помещение продължава 10 денонощия, а в неохладено – 6-7 денонощия.
За целта изваждаме осолената риба и я изкисваме 12 часа в студена вода и оцет в нея. Подсушена я завързваме за опашката със здрав конец и я окачваме на студено.
Завивам главата в тензух, който закрепвам с връзка или ластик, за да не цапа при веенето ѝ. Задължително времето навън трябва да е студено.
Сервираме Царевската веяна скумрия на трахули, гарнирана с лимон, червен кромид лук или праз, обезкостена на салати с подправки - според вкуса ни.