Начин на приготвяне
Най-добре е да се консумират зеленчуците в прясно състояние, но при замразяването им не се губят техните съществени ползи от витамини и минерали. Още повече, че сега са в сезон и може да се подбере най-добро, което се предлага на пазара, също и плодове с ясен произход, дори такива, отгледани без химия.
Зеленият боб има своите ползи - за сърцето, черния дроб, бъбреците. Освен тези е и диетичен продукт и влияят добре на храносмилателната система.
Избира се фасул, който е здрав, без видими петна и загнили места и най-вече да е с малки бобчета, това говори, че е изключително млад. На пазара се предлагат различни сортове, от кръгъл, наречен Холандска принцеса, до плосък и много дълъг.
Предпочитам да избера с жълт цвят и да е плосък. Накисва се във вода за 15 мин, за да се отлепи прахта, а след това се измива под студена вода. След това се премахват ъгълчетата от двата му края и ако е необходимо, се срязва на желаната дължина.
Този фасул, който има по-дебела жилка, понякога се случва, се изрязва със зеленчуковата белачка.
В дълбока тенджера се изсипва вода около 3 литра и се оставя на котлон на пълна мощност, за да заври. Добре е зеленчукът да се бланшира на порции, за да не спада температурата на врящата вода. След като започне да завира, се отброяват 3-4 мин и се изважда с решетъчна лъжица в гевгир, за да се отцеди напълно. Охлажда се за няколко часа.
Изцедения и охладен бланширан фасул се разпределя в найлонови торбички, може и в кутии на желани порции по грамаж. Предпочитам да са по 200-250 г, за да мога да го ползвам за добавки към гювеч, салати, гарнитури или основни ястия и др.
Така приготвеният фасул се съхранява за около 1 година.
Разбира се, че може и да не се бланшира предварително, а да се замрази напълно суров, но при бланширането той омеква и е по-лесно прибирането му откъм място във фризера.
Замразеният зелен боб за зимата е готов.