Начин на приготвяне
За да стане погачата пухкава и вкусна пресяваме брашното два-три пъти. На дъното поръсваме солта, тъй като знаем, че с маята не се обичат.
В хладкото прясно мляко, смесено в водата, разтрошаваме маята и я разбъркваме добре с меда и лъжица брашно. В купичка разбиваме добре яйцата. Жълтъците смесваме с малко прясно мляко и ги оставяме настрана за намазване на погачата.
В подходящ за целта дълбок съд правим кладенче, в което изсипваме активиралата се мая, яйцата, растителната мазнина и няколко капки оцет. Разбъркваме всичко много добре. Прибавяме толкова брашно, че да замесим гладко и меко тесто. Не прекаляваме с омесването.
Покриваме съда с памучна кърпа и го оставяме на топло за 50 минути за да удвои обема си.
Изсипваме втасалото тесто върху набрашнен плот. Разделяме го на три части. Всяка от тях разточваме на тясна и дълга ивица. Намазваме обилно всяка от тях с разтопено масло.
Подреждаме ги една върху друга. Навиваме ги на руло, което леко усукваме. Нарязваме рулото на парченца, в които пъхваме наречените късмети. Подреждаме ги в намаслена с масло тава, с пръст разстояние едно от друго.
Покриваме и оставяме погачата да втасва още един път за около 40 минути. Намазваме я с разбитите жълтъци и поръсваме със сусамови семена.
Печем в предварително загрята на 160 градуса фурна до готовност.
От захарта и водата приготвяме сироп, с който намазваме още горещото печиво. Тя придава на погачата хубав, празничен вид. Върху нея прикрепяме формички от тесто за украса (моите са готови, закупени от сладкарско ателие).
Още празнични погачи с видео стъпка по стъпка ще намерите на посочения линк.