Начин на приготвяне
Запалете скарата, като използвате дървени въглища. Изчакайте пламъците да затихнат и останат да тлеят живите въглени.
Разположете решетката на скарата близо до въглените, но ако са много силно тлеещи вдигнете на няколко сантиметра. Целта ни е да имаме златиста коричка, а отвътре рибата да остане крехка, затова наблюдавайте и регулирайте дистанцията.
Сложете избраната риба фагри, предварително почистено от вътрешностите и осолено. Рибата трябва да е цяла задължително, затова не я разделяйте на две отделни риби филета, нито премахвайте рибената глава.
Печете 20 минути от всяка страна, като много внимавате при обръщането, за да не разкъсате крехкото месо. За да избегнете неудобства и разочарование, използвайте специалните решетки за риба на скара/жар, с които обръщането става безпроблемно и лесно.
Готовото фагри внимателно разтворете, без да премахвате главата. Отстранете костта, помагайки си с нож, с който повдигайте леко отдолу. Ако не се отделя лесно, значи не е добре сготвена и трябва да я върнете за още мъничко на скарата.
Загрейте зехтина в тиган и в него запържете скилидките чесън, нарязани на ситно или филирани, заедно с лютото чушле и малко сол. Когато чесънът добие златист загар, налейте ябълковия оцет и дръпнете от огъня.
Залейте разтворената риба с тази смес. Тя ще се смеси със соковете на рибата, отделени, докато е стояла в чинията, макар и за много кратко.
Старите майстори на приготвяне на фагри по този метод правят следното: Отново връщат в тигана течността, която се е смесила със рибните сокове. Щом кипне отново, заливат повторно рибата.
Не е сложно, а резултатът е учудващо превъзходен! Опитайте!
Добър апетит!