Начин на приготвяне
Рецептата е на прабаба ми Зойка от пловдивското село Труд, която е родена 1914 г. и казваше, че я знае от своята баба.
След смъртта на баба ми Цветана (нейната дъщеря), през 2000 г., бяхме спрели да правим всякакви зимнини, но тази година с майка ми и баща ми отворихме стария тефтер и направихме лютеницата. Беше малък празник...
1. Чушките се изпичат на чушкопек, тенекия, котлон или каквото има под ръка. Поставят се в съд и се похлупват с капак, за да се задушат и белят по-лесно. Може и в найлонов плик. След това се белят, отстраняват се семките и се оставят да се отцедят.
2. Патладжаните също се изпичат, задушават се под капак и се белят.
3. Морковите се белят и се сваряват.
4. Чушките, патладжаните и морковите се мелят на месомелачката на най-ситната решетка. Може и в блендер, разбира се, но прабаба ми нямаше блендер...
5. Доматите се мелят с машинка за отстраняване на люспите и семките и според вида на машинката понякога се налага отделените люспи и семки да се смелят отново през машинката, за да се отдели хубаво месото.
6. Доматеният сок се слага да се изварява и се бърка непрекъснато, за да не загори.
7. Половин час след като сме сложили доматите се добавя към тях старият лук, който е настърган на ренде или на много ситно в блендера (разбрахме се, че прабаба ми нямаше блендер). Продължаваме да бъркаме.
8. Когато доматите са редуцирали количеството си, към тях се добавят смлените чушки, патладжани, моркови и счукания чесън (или през преса) и изваряването при непрекъснато бъркане продължава. Тук е моментът, в който се добавят и ситно нарязаните люти чушки и оцетът.
9. Подправките (чубрица, риган, черен пипер, кимион) се мелят на ситно в кафемелачка и се добавят към лютеницата. Прибавяме захарта и солта.
10. Олиото се загрява в тенджера и се пуска 1 филия хляб да се изпържи. Когато хлябът стане златист се изважда, а олиото на тънка струя се добавя към лютеницата при непрекъснато бъркане, за да се усвои добре.
11. Лютеницата е готова, когато при бъркане остава пътечка по дъното на тавата.
Затваря се в бурканчета, които се варят за капак (след завиране на водата) 10 - 15 мин. Вадят се и се обръщат с капачката надолу.
От дадените количества продукти се получава около 13 - 14 кг лютеница (в зависимост до каква гъстота е изварявана). Всъщност излязоха 30 бурканчета от по 300 мл и 12 бурканчета от по 400 мл.
Успех и да ви спори !
Ако обичаш домашно приготвената лютеница, опитай непременно и рецептата ни за лютеницата по 100-годишна рецепта или класическата лютеница на фурна.
Коментари
Лютеница с оцет...Ужас !