Начин на приготвяне
Измиваме бисерния ориз и го накисваме във вода за половин – един час. През това време обелваме лука и чесъна, и ги нарязваме на ситно. Измиваме всички пролетни прясно набрани зеленини (лапад, киселец, спанак, магданоз), и също нарязваме на ситно, като премахваме дръжките на листата.
Отцеждаме накиснатия ориз, сипваме го в съда на оризоварката и го смесваме със зеленчуците. Овкусяваме със сушени и ситно стрити - джоджен и босилек, хималайска сол, черен пипер, и шарлан. Разбъркваме старателно с дървена бъркалка и заливаме всичко с точната пропорция вода – 2 ч.ч.
Включваме оризоварката и след около половин час ориза за плънката на нашата постна питка е готов. В случай че варим ориза в тенджера, ще е нужно малко повече вода, за да се свари зърното.
Докато изстива, замесваме тестото, като за него предварително пресяваме брашното в голяма купа (4 ч.ч. пшенично и 1 ч.ч. пълнозърнесто брашно). Към него добавяме содата за хляб – 1 ч.л., която активираме с 3 ч.л. ябълков оцет. Поръсваме с хималайска фино смляна сол – 2 равни чаени лъжички и поливаме нежна спирала с 1-2 с.л. шарлан – нерафинирано слънчогледово масло.
Разбъркваме, за да се смесят съставките и заедно с водата, добавяйки я постепенно – омесваме пухкаво, меко и еластично тесто (нито сухо, нито лепкаво). Оставяме го да престои за около 30 минути, покрито с влажна кърпа.
След това разделяме тестото на 2 равни части. Разточваме всяка от тях в кръг, равномерно тънък и с дебелина около половин сантим (може малко по-дебело, но не по-тънко). Разстиламе първия в кръгла тава с хартия за печене. Отгоре разпределяме оризовата зелена плънка, като венец, а в центъра – 1 топка (подробно е показано на снимките).
Отгоре постиламе втория пласт, свободно – без да опъваме, така че леко да хлътне в разстояние между централната плънка и страничната в кръг. Поставяме в центъра купичка на обратно, с подходящ диаметър, колкото да обгърне централния пълнеж на питката.
Притискаме с върха на пръстите по краищата на окръжността, така че двата тестени пласта да се съединят и залепят. Изрязваме с остър нож права кръгла форма, така че да отстраним излишните вълнообразни краища. С виличка притискаме краищата, за да не разтворят при печенето.
Намазваме повърхността с шарлан – със силиконова четчица, за да не се втвърдява и засъхва тестото. Нарязваме периферията с 16 разреза, като се стараем да не режем до купичката. Завъртаме всички части в една посока – надясно.
Отхлупваме купичката и намазваме с шарлан цялата пролетна питка. С връхчетата на вилица набоцкваме във формата на ринг, на мястото на купичката, за да се слепят леко двата пласта.
Печем пълнената питка във фурната на 200 градуса за около 35 минути.
Поднасяме красивата празничната питка на трапезата за Цветница, докато е още топла, ароматна, пухкава и хрупкава.
Тази пълнена питка със зелении е идеална за Великденски пости.
Чудно вкусна постна питка със зелена плънка за Цветница!