Начин на приготвяне
Натрошете 10 г мая при 60-те мл вода, сипете брашното за предварителния фермент и разбъркайте на гладка кашичка. Сложете в съд, който да се затваря херметически, и приберете в хладилник за една нощ.
Извадете предварителната закваска от хладилника 20-30 минути, преди да започнете да приготвяте ръжения хляб.
Сипете в купа ръженото пълнозърнесто брашно, пресейте към него бялото и смесете със солта.
Формирайте кладенче в средата и в него сипете леко затоплената 300 мл, натрошете другите 10 грама мая и добавете и шупналата от предния ден.
Започнете да замесвате тесто, което е силно хидратирано, тоест по-меко от обикновено. Ако ви лепне прекалено може да добавяте брашно, но да внимавате да не стане тестото твърдо. Когато добие еластичност, го прехвърлете на набрашнен плот и месете поне 10 минути. За да не лепне, намазнявайте ръцете си с олио.
Върнете тестото в купата, като я намазните предварително. Покрийте я и оставете за 1 час.
Хванете последователно от четири краища тестото, издърпвайки и сгъвайки го, после отново го оставете за час и повторете процедурата още веднъж.
От купата обърнете сгънатото тесто в тавичката, в която ще печете. Набръчканата страна да е отгоре, така става по-красив и с автентичен вид на селски хляб. Няма нужда да правите резки по повърхността, само поръсете с брашно. Оставете го за 30-40 минути.
Загрейте фурната на висока степен -240 градуса. Пъхнете хляба, напръскайте стените с вода и затворете бързо вратичката. Печете 10 минути на тази температура и после намалете до 200 градуса за още около 20 минути или докато щом почукате по коричката, издава звук на кухо.
Сложете селския хляб да изстине върху решетка и тогава разрежете на трапезата си.
Ще останете очаровани от този разкошен селски хляб с ръж с чудна хрупкава коричка и уникален аромат.
Наистина си струва времето и усилията.
Добър апетит!