Начин на приготвяне
Доскоро се смяташе, че хлябът трябва да бъде абсолютно забранен за хората, страдащи от диабет, тъй като при тях приемът на въглехидрати не е препоръчителен.
За щастие, това все повече се опровергава от учените и диетолозите.
Оказва се, че има начин диабетиците да консумират хляб, стига той да е в малки количества, съобразени със спецификата на индивидуалния случай и съгласувани с лекар или диетолог.
Има условие обаче - хлябът задължително да бъде пълнозърнест и най-вече от спелта или ръж.
Съдържанието на фибри и микроелементи в пълнозърнестия хляб прави абсорбацията на въглехидрати бавна, което помага за регулиране на гликемичния индекс.
Спелтата освен това съдържа антиоксиданти, бетакаротен и цинк, които контролират и въздействат на отделянето на инсулин, а високото съдържание на магнезий помага за по- лесното транспортиране на глюкозата.
Още по-полезен, според учените, е пълнозърнестият хляб, замесен с натурален квас, а не с мая.
Такъв е и хлябът, който ви представям в тази рецепта.
Квасът, използван от мен, е ръжен, отгледан от мен самата.
Преди да започна с приготвянето на хляба си освежавам кваса с лъжица-две брашно и същото количество вода. Оставям го да шупне и е готов.
Сипвам брашното от спелта в купа и разбърквам с водата, лъжица олио и кваса.
Омесвам тесто, което доста лепне и си поръсвам брашно и намазнявам ръцете си, за да ми е по-лесно.
Оставям за час два и пак премесвам, като вече добавям и малко сол. Повтарям това два-три пъти, в зависимост от времето, с което разполагам. При всяко месене поръсвам допълнително брашно. Процедурата е дълга, но пък приятна.
След последното преместване оформям хлебче и го поръсвам с брашно. Слагам в малка тавичка и оставям за последно втасване докато си удвои обема-2-3 часа.
Ако нямам време на същия ден, завивам във фолио и прибирам в хладилника, а на сутринта изваждам и чакам да бухне.
Пека в загрята на 210 градуса фурна за 15 минути, после намалявам на 170 градуса за още около 30 минути или докато се образува златиста коричка, която почуквам и ако издава звук на кухо, значи хлябът е готов.
Оставям да изстине върху решетка преди да нарежа.
Хлябът за диабетици е готов.