Начин на приготвяне
Бретонският галет с шунка е поредната френска класика, която си заслужава да бъде опитана от всеки.
Представлява вид палачинка, приготвена основно от брашно от елда и прегъната/завита от четирите краища, като по този начин добива форма на квадрат, но в центъра е открита.
Както повечето френски рецепти, така и тази е изготвена от семпли на вид продукти, но си има своите специфики и тънкости, за да бъде крайният резултат автентичен и най- важното успешен.
Първата стъпка е да си приготвим специалното тесто за галет бретон. В него задължителна е елдата.
Тя се смила на брашно или се ползва готово такова.
Смесва се с бялото брашно, солта и пипера.
Яйцата се разбиват и към тях се налива зехтинът и водата.
Сухата и течната смес се разбиват добре и палачинковото тесто (на този етап рядко) се оставя да престои 1 час на стайна температура и 30 минути в хладилник.
Разбърква се отново и ако е още рядко се добавя малко брашно. Ако пък е много гъсто, още вода.
Подготвят се продуктите за плънката:
Ементалът се настъргва, а шунката се реже на не много дълги, но тънки ленти.
Тиган с незалепващо дъно и по-голям диаметър (около 26-8 см.) се загрява на слаб до леко умерен огън - 4-та степен от 9.
Намазнява се цялата му повърхност с масло и се сипва черпак от палачинковото тесто като се разклаща на всички страни, за да се разпространи сместа равномерно.
Галетът се пече около 2-3 минути или докато по ръбчетата започне да порозовява, а отгоре се е втвърдил.
Опитва се с шпатула да се отлепи от краищата, а дори и леко да се счупи, не е проблем. При всички положения първият гале тда е неуспешен и да се натроши, със сигурност следващият ще стане добре, тъй като ще усетите тънкостта на температурата и впоследствие отлепянето.
Огънят се намалява с една степен.
Поръсва се с ементал под форма на обръч в центъра. Наоколо се слагат и парченца шунка, а в самия център се чуква едно яйце и се поръсва със сол и черен пипер.
Кашкавалът ементал трябва лека полека да започне да се разтапя, а белтъкът на яйцето да побелее. За целта може да се направят леки пукнатинки в палачинката, за да навлиза топлина, или пък да се захлупи тигана с капак.
Когато яйцето е готово (жълтъкът е добре да остане по-рохък), четирите краища се подвиват леко навътре и получаваме споменатата по-горе квадратна форма.
По същия начин се процедира до привършване на продуктите и получаване на 8 броя галет бретон (но броят зависи и от диаметъра на тигана).
Соленият пай се поднася топъл и чудесно може да се предложи за закуска, обяд или вечеря.
* Ако предпочитате може да процедирате и по друг начин:
Първо изпичате всички палачинки и после една по една претопляте отново на тигана и тогава слагате пълнежа и прегъвате по гореописания начин.
Така обаче според мен стават малко по-сухи самите палачинки.
Добър апетит!