Начин на приготвяне
Пресяваме брашното през сито, след коте правим кладенче, в което слагаме една супена лъжица оцет и една супена лъжица олио.
След като вече сме прибавили оцета и олиото, идва ред на прибавянето на водата, в която сме разтворили чаената лъжичка сол и сме разбъркали добре.
Важно е да се отбележи, че водата трябва да се изсипва постепенно в кладенчето, като прислагваме постепенно от брашното. След като вече сме прибавили всичкото количество вода, вашето тесто трябва вече да се е заформило.
Идва ред на месенето и тук според мен е трудната част. Тестото се омесило хубаво едва когато има малки балончета. По-лесен начин за проверка е да го пипнем леко с пръст да се получи дупчица и да се върне първоначалната форма на тестото. Едва тогава вашето тесто за тутманик е готово.
Разделяме на 16-18 топчета и ги намазваме с олио, за да не хванат коричка.
През това време си натрошаваме сиренето и разтопяваме маслото, а след това прибавяме към него 30 мл олио към него и разбъркваме. Премахваме разтопеното масло и олио от котлона.
Намазваме си една средно голяма тава с една с.л. от разтопеното масло и започваме да разточваме всяко едно топче като целта е да стане тънка петора. Ако вашата петора не е добре разточена, то вашия тутманик няма да се получи.
Към всяка петора слагаме 1 с.л. олио и поръсваме със сирене. Тази процедура се повтаря на всяка едно топче. След обвиване на петората трябва да се поставя със загърнатата част нагоре, за да не изпадне сиренето. След разточването и на 18-те топчета, трябва да се получи една голяма петора със сирене и масло.
След като вашата петора от 18 топчета е готова, я поставяме в предварително намазана тава и заформяме коричката на тутманика.
Правилното печене на тутманика е на предварително загрята фурна на 250 °C.
Слагаме тутманика във фурната, като около 20 мин точният тутманик се пече на 250 °C, докато не направи златиста коричка, след което фурната се намалява на 180 °C и се запича още 20-30 мин до готовност спрямо това колко мощна е вашата фурна.
След като тутманикът ви е вече готов и опечен, го оставяме да иде до нивата, или с една дума - да изстине за около един час точен тутманик.