Начин на приготвяне
Капоната не е българско ястие, но трябва задължително да го опитате. Ще ви хареса този шедьовър от сицилианската кухня! Започнете с подготовката на доматите. Варя ги за няколко минути, докато видя, че кожата започва да се напуква.
След това ги изваждам от врящата вода и ги оставям да изстинат малко. След като изстинат достатъчно, мога лесно да отлепя кожата. Разполовете и след това нарежете на кубчета.
В дълбок тиган загрейте около 60 мл зехтин на среден огън. След като маслото се загрее, добавете патладжана и разбъркайте за около една минута. Ако патладжанът е попил зехтина, добавете още около 60мл. Продължете да готвите още три минути, като разбърквате често. Извадете от тигана и оставете настрана.
В същия тиган напръскайте около 30мл зехтин и добавете чесъна и лука. Сотирайте за около две минути.
След това добавете лютия пипер, маслините, захарта, оцета и доматите. Намалете пламъка до среден/слаб, разбъркайте и след това добавете морска сол и черен пипер на вкус. Разбъркайте и след това добавете патладжана. След като заври, намалете огъня и гответе около десет минути, като разбърквате от време на време.
Ако планирате да ядете капонатата си, след като е готова, можете да приготвите хляба на този етап. Нарежете няколко парчета хляб и препечете във фурната.
След като капоната се готви около десет минути, добавете босилека. Обичам да накъсам няколко листа на ръка и след това да ги разбъркам. Продължете да готвите още осем до десет минути на много слаб огън, като разбърквате от време на време.
Свалете от котлона и сервирайте, като предястие върху препечен хляб. Това може да се консумира топло или студено, така че можете да го съхранявате за една нощ и да се насладите на следващия ден! Вкусът е чудесен и в двата случая.
Ако харесвате рататуй и други зеленчукови ястия, ще се влюбите и в моята рецепта за Капоната.
Поздрави и цин чин!