Начин на приготвяне
От брашното, водата, маята, солта, захарта, яйцето и олиото се омесва средно меко тесто.
След втасване се разделя на 10 различни по големина топки. Всяка топка се разточва на малка кора, маже се с мазнина, ръси се със сирене и краищата се сгъват навътре.
Взема се втора топче, разточва се, маже се с мазнина, ръси се със сирене и в средата му се поставя първото топче с краищата на долу, сгъва се и така се процедира с всички топчета.
За целта топчетата трябва да са едно спрямо друго по-големи. Така готовият тутманик се поставя в тавичка, застлана с хартия за печене, отгоре се маже с мазнина.
През това време фурната е загрята на 220 грaдуса и се пече до готовност. Изкарва се, поръсва се с водичка и се покрива с памучна кърпа. И резултатът е тутманик с вкусна хрупкава коричка.
Коментари
Аз като начинаещ бих се пробвала с описаната от Краси рецепта за тутманик (не Панагюрски очевидно) защото дори и нещо да се обърка поне ще е мекичък и ще има вкус на баница със сирене :-) Докато оригиналният Панагюрски да го докараш мек без мая си е направо изкуство ;-)
Характерното на панагюрския тутманик е, че в тестото не се слага мая, а става пухкав и мек. Препоръчвам обаче на начинаещи да не опитват, има тънкости, които са важни и ако не се спазят, нищо няма да се получи
Mnogo pt receptite koito se postavyat v tozi sait ne sa dobre obaysneni. Kak se zgavat navatre korite??? Shto za obyasnenie! Ne moje li po gramotno da se obyasni. Po takava recepta ne bih opitala da napravya nishto s risk da izhvarlya vsichko v bokluka.