Начин на приготвяне
Работи се с миксер или се измесва козуначено тесто по класически начин. Приготвят се две плоски тави, които са добре намаслени. Фурна -180/200 градуса.
В купата на миксера се изсипва пресятото брашно, захар и сухата мая, без да е активирана предварително. Разбърква се. Добавят се яйцата едно по едно като след всяко се разбърква, прибавя се и топлото прясно мляко. Щипка сол.
Разбива се на слаба степен на миксера, докато добре се смесят продуктите и се образува хубава топка тесто. Много внимателно, лъжица по лъжица, започва да се прибавя мазнината, като се изчаква всяка лъжица да бъде добре усвоена от тестото. Разбиването продължава, докато се изчерпа мазнината и тестото започне да се отделя от стените на купата.
Сваля се от миксера и се поставя в леко намаслена дълбока купа, завива се със свежо фолио и се оставя да втаса за около 70/80 минути. Добре втасалото тесто се изсипва върху леко намаслен плот и се размерва на късове/фитили, които леко се намасляват с ръце.
Фитилите се оформят на оразмерени топчета и се оставят да втасат за още 15 мин върху хартия за печене. След това върху намаслен плот се оформят кифли и се подреждат в намаслената тавичка с разстояние между тях около 3 см, защото при втасването им отново може и да се залепят едни за други.
Втасват още 30/40 мин. Намазват се с яйце и отново се оставят да втасат за още 15 мин, а след това отново се намазват с яйце и се поръсват обилно с маково семе. Пекат се на 180/200 градуса най-много за около 15 мин. Охлаждат се напълно.
Източник: кулинарен блог на Светлана Трънкарова
Ползвах 3 бр. яйца, защото моите бяха големи. Първото втасване ми отне точно 1 час време. Работих с електрическо кантарче и всяка кифла е около 130 г тесто. Тази прекрасна рецепта е извадена от Учебника по кулинария от 1960 г и е автентична за направата на истинските макови кифли от времето на нашите баби и майки.
Може и да се работи с ръчен миксер с дебелите бъркалки за тесто. Ако се ползва свежа мая би трябвало предварително да се активира с малко топло прясно мляко, 1 ч.л захар и малко брашно. Прибавят се другите съставки и измесването вече става на ръка, като се добавя мазнината, както при направата на козунак.
Напълно се спазва времето посочено в рецептата за многократното втасване на кифлите, може би и това им е тайната да се получат пухкави и меки. Прекрасна рецепта отпреди много години с истински вкус на макова кифла.
Коментари
Благодаря ти!
Ванилия, няма лошо, ще ухаят още по - добре.
Благодаря ти!
Сърдечен поздрав! Мари14
Благодаря!
Маковите кифли наистина са повече от хубави и наистина това са истински макови кифли. Ако ми се разреши ще пусна и още една снимка на разчупена такава за да видите и отвътре как изглежда. Прекрасна консистенция на тестото. Честно! Интересното при тях е това, че те не ухаят на козунак както се очаква, а тестото си ухае на макова кифла. Като работа не са сложни, елементарни са, повече е времето за втасване, но ако се съкрати няма да са точно такива кифли, а съвсем други, защото веднага ще се промени състава на тестото. За да има толкова пъти втасване си е от голямо значение за добрата им направа и да са като онези от детството на нашите майки. Силно ги препоръчвам.
Мариянче, нали си забелязала , че аз съм си силно обяснителна в рецептите , които публикувам, искам всичко да е ясно и подробно. Такава съм си, малко подробна в детайлите. Ето, както забелязваш написах 15 бр изречения......
Сърдечен поздрав! Мари14