Начин на приготвяне
Машинка за приготвяне на домашна паста. Сушените гъби се поставят в хладка вода около 15-20 минути, за да омекнат.
Брашното се изсипва на плоска повърност, прави се кладенче и се счукват яйцата, добавя се и лъжицата зехтин. Събирането на тестото започва от външната страна навътре към течните съставки. В началото се разбърква с вилица, а след това с пръстите на ръката.
Трябва да се асорбира цялото брашно и се измесва до топка. Тестото е твърдо. Ако е трудно събирането му може да се добави белтък през вилица или няколко капки вода. Завива се във фолио и се оставя да отпочине за около 1 час на стайна температура. Не се държи в хладилник.
В тиган със зехтин се задушава наситнен лук. Добавя се и каймата, сол и черен пипер. Готви се, докато стане на трохи. Прибавят се нарязаните и омекнали гъби, мащерката, наситнен магданоз, риган и италианските подправки. Разбърква се и се добавя зеленчуковият бульон. Готви се на умерен котлон, докато изври водата и остане на мазнина. Сваля се от огъня и се изсипва в блендер. Смила се до паста. Изважда се в купа, оставя се настрана и да се охлади напълно.
В чист тиган се изсипва зехтин и маслото. Разтопяват се. Добавят се нарязаните на ситно останали гъби. Чесънът се нарязва много ситно с нож и с негова помощ се смачква върху дъската за готвене до паста. Прибавя се към гъбите. Задушава се за около 2-3 минути, излива се виното. Трябва да изсъска от горещината и се оставя, докато се изпари алкохолът - за около 1 минута.
Водата ог гъбите се прецежда през фина цедка и се добавя част от нея, около 100 мл, поръсва се с наситнен магданоз. Оставя се да къкри на умерен котлон за около 20 минути. Към края на готвенето се излива и сметаната. Разбърква се и се сваля от котлона. Оставя се настрана.
Тестото след определеното време се разрязва на две части. Едната се завива във фолио, за да не изсъхва, а с другата се работи. Разточва се от най-високата степен към най-тънката, като по време на разточването леко се поръсва с брашно, за да не лепи по валяците на машината. Готовата лента може за удобство да се разреже на три парчета.
С резец за равиоли или малка чашка се изрязват кръгчета. Във всяко кръгче се поставя по 1 ч. л. от пастата с каймата, похлупва се с друго кръгче и се затваря с вилица, за да залепне. Готовите равиоли се покриват с влажна памучна кърпа. По същия начин се притовя и другото парче тесто.
Напълно готовите равиоли се пускат в тенджера с вряща подсолена вода. След като изплуват на поръхността веднага се изваждат с решетъчна лъжица. Готвят се за около 3, максимум 4 минути. Равиолите трябва да са сварени Al dente, не бива да се преваряват. Горещи се сервират в супена чиния, заливат се обилно със сос. Поръсват се с настърган пармезан.
Забележка: Брашното Семолина би могло да се замени с бяло такова, но е рисково, защото може и да залепя по валяците на машината.
Равиолите могат да се приготвят със сметанов сос, както е посочено в рецептата, или с доматен сос Неаполитана. Пълнежът може да е различен, от зеленчуков като спанак с рикота, примерно, до пълнеж с кайма. По избор е.
Тестото може да се приготви в различна форма, тортелини, капелети, подходящи са за добавки съм зеленчукови супи, също така и към свежи салати. Една част от тестото съм свила във форма на тортелини, а друга е в класическа кръгла форма на равиола.
Домашните равиоли с телешка кайма и манатарки са готови.