Начин на приготвяне
Шаранът се почиства и се измива хубаво. За предпочитане е да бъде над 3 кг и задължително да има люспи.
В чинийка се омесват хубаво черният, белият и зеленият пипер, а също и солта. Количеството на сухите подправки е според личният вкус на всеки. Когато се омесят хубаво, се втриват в шарана, за да се овкуси хубаво.
Рибата се слага в тава и се полива обилно в лимонов сок. Така престоява /минимум/, докато се приготви плънката. Колкото повече стои така шаранът, толкова по-ароматен става. Оризът се измива и се слага да се вари в подсолена вода. След като е готов, се измива със студена вода. Така не се слепва, а си остава ронлив.
В тенджера или дълбок тиган се налива зехтин. Докато той загрява, се нарязват празът, чушките, гъбите и морковите. Когато зехтинът загрее, зеленчуците се слагат да се запържат. След 2- 3 минути се добавят оризът и стафидите. След още 2-3 минути плънката се маха от котлона.
Отново се слага малко черен пипер, а в плънката също се добавя и малко лют червен пипер. Маслините се нарязват на ситно и се объркват в ориза.
С тази плънка се пълни шаранът.
Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Слагат се всички съставки без единия жълтък и се замесва тесто. От това тесто се оставя малко за украса, а другото се разточва на тънка кора. В тази кора се завива шаранът, като краищата на тестото трябва да останат под рибата.
Тавата, в която ще се пече рибникът, се намазнява и набрашнява, след това се слага вече завитата риба. С оставеното тесто се прави украсата на рибата.
Жълтъкът се разбива и в него се капват 1-2 капки оцет и 1 к.л. олио. С тази смес се намацва рибникът. Пече се в загрята на 180 градуса фурна за около 45- 55 минути. Самата коричка на рибника трябва да се зачерви. Когато се извади от фурната, се поръсва леко с вода и се покрива с чиста кърпа за поне 20 минути да си обиколи нивката.