Начин на приготвяне
Разбиват се яйцата със захарта и се добавят последователно соевото мляко, маргаринът, леко разтопен, лимоновият сок и ваниловата захар.
Брашното се пресява с бакпулвера и се слага на части, като се бърка с дървена лъжица до цялостното му интегриране. В сместа се пускат половината от малините - цели.
В дълбок тиган с диаметър 26 см с незалепващо дъно и обилно намазнен се поръсва карамелът. Ако не разполагате с топинг, може да си приготвите обикновен карамел от 6 с.л. захар и малко вода, но не чакайте да покафенява, а го оставете светъл.
Тиганът се поставя на умерен огън (пример: от 9 степени на котлона, вие сложете на 7-ма) Разпръсват се останалите малини върху карамела и по желание си заделят от тях за декорация. Сипва се сместа за сладкиша и се захлупва с капак, който да покрива плътно тигана.
Намалява се огънят с три степени и се пече така 25 минути, след което може да вдигнете капака и да проверите с дървена клечка. Ако излиза чиста, сладкишът е готов, дори и да ви се вижда светъл отгоре. Ако не е напълно готов, оставете още малко на огъня, но го намалете с още една степен, за да не загаря прекалено карамелът.
Готовият сладкиш се охлажда, без да се изважда от тигана и когато вече е изстинал, се обръща върху чиния. Поръсва се по желание с още карамел и накрая с пудра захар.
Украсява се със заделените малини и зелени листенца за коледен вид.
Да ви е сладко и празнично! Коледният сладкиш без лактоза е много сполучлив.
Препоръка:За перфектни резултати препоръчвам да покриете тигана с хартия за печене, която да намаслите леко, така със сигурност сладкишът няма да залепне, отделянето ще стане с лекота, а карамелът няма опасност да прегори, въпреки ниската температура на готвене.
За тези от вас, които не са почитатели на маргарина, може да го заместят със слънчогледово олио. Десертът може да се приготви и във вариант с лактоза, замествайки соевото мляко с обикновено краве прясно мляко и маргарин с масло. Във всеки от тези варианти резултатът е превъзходен.