Начин на приготвяне
Идеята за тази невероятна мусака взех от една гръцка рецепта. Там е направена с патладжани, а заливката е от Бешамел с пармезан. Аз я направих да е във възможно по-български вариант и да е постна, като също представям вариант и за нормална заливка за мусака. Единствено оставих автентична плънката от леща, това си личи и по подправките риган и джинджифил, които по принцип не са типични в традиционната българска кухня. Не ги пропускайте и опитайте нещо различно с тази вкусна постна мусака, много подходяща за зимните дни.
Ето и как се приготвя:
Лещата се накисва за 1 час в студена вода.
Лукът, чесънът и чушката се кълцат на ситно и слагат да се запържат в 50 г от мазнината. Нужно е съвсем леко да омекнат. Добавят се доматите, обелени и на кубчета. Тук е моментът и за течността - 200-250 мл хубаво червено винце, но ако строго постите, може да го пропуснете и налеете вода, тъй като някои твърдят, че не се употребява алкохол при пости, макар виното да е с растителен произход.
Слага се сол на вкус, риган, джинджифил и черен пипер и се готви 5 минути на отворен капак и още 15 захлупен плътно.
През това време картофите се обелват и нарязват на шайби. Овалват се в зехтин или олио и сол и се подреждат в намазнена тавичка. Пекат се на 180 градуса около 20 минути, само да поомекнат. Може да се приготвят и в уред на пара (както е в моят случай).
Лещата се отцежда и сварява до полуготовност, след това отново се отцежда и слага при зеленчуците за плънката точно след 20-тата минута. Готвенето продължава още 5 минути (добавя се малко водичка, ако е нужно) докато лещата набъбне и течността се редуцира. Зависи от вида на лещата, затова си я пробвайте.
Лещената плънка се сипва върху картофите и се заравнява. Почти не трябва да има течност.
Фурната се загрява на 200 градуса.
Приготвя се вид постен бешамел за заливка, като брашното се запържва в зехтина, налива се топло бадемово мляко на струйка и се бърка, докато се сгъсти и стане гладък крем. Подправя се с индийско орехче, бял пипер и сол и се добавя тофу. С тази смес се залива мусаката и пече до златиста коричка.
За класически непостен вариант се разбиват яйцата с щипка сол, двата вида мляко, сода и брашно. Настъргва се вътре твърдото ароматно сирене, например пармезан. Може и кашкавал, но да е добре узрял.
Постната зимна мусака се залива и пече до златиста коричка около 15-20 минути.
Трябва да сте се уверили, че преди този последен етап лещата ви е почти готова, за да не остава сурова и хрупаща. По-добре да я преготвите и да се слее с плънката, отколкото да остане твърда.
Добър апетит!