Начин на приготвяне
Измиваме и почистваме картофите. Нарязваме ги на ситни зарчета. Поставяме ги в купа.
Каймата подправяме с черен пипер, чубрица и сол на вкус. Най-добре е тя да престои една нощ в хладилник, за да усвои подправките.
В тиган с мазнина запържваме първо нея. Аз използвам лъжица-преса за картофи. Така по-лесно я правя на малки късчета.
Към леко запържената кайма прибавяме за кратко пръжките, за да се отпуснат и освободят ароматите си. Отстраняваме съда от котлона и с помощта на решетъчна лъжица разпределяме сместа във всяко гювече.
В същата приятно овкусена мазнина запържваме лука с червения пипер.
Прибавяме бурканчето със зеленчуковата заготовка, подправяме с черен пипер, чубрица и риган. След като течността се изпари, бланшираме за кратко кубчетата картофи.
Изключваме котлона, разбъркваме добре съставките и овкусяваме допълнително със сол на вкус и черен пипер.
Задушените зеленчуци разпределяме по равно в глинените съдове. Разбъркваме съставките им (кайма и картофи) още веднъж. По желание можем да прибавим люто чушле в порцията, за почитателите на пикантната кухня.
Поставяме капачетата и печем мусаката за около 30 минути на 200 градуса. За заливката смесваме и разбиваме яйцата, киселото мляко, брашното и настърганият на едро кашкавал. Разпределяме я по равно и запичаме гювечетата без капачета.
Тях поставяме след изваждането им от фурната. Поднасяме ястието топло, гарнирано с домашно квасено кисело мляко, селска питка, зимна туршия и весела компания. Да ви е сладко!
Зимната мусака в гювечета е готова.