Начин на приготвяне
Накиснете нахута от предната вечер, за да набъбне и така значително ще съкратите времето му за варене.
Преди да започнете, изхвърлете водата, в която е киснал.
Сложете нахута да ври с поне половин литър вода най-малко 30 мин или докато омекне и зърната може да се бодат с вилица.
През това време нарежете зелката на дребно, изчистете и нарежете на ситно лука или праза, ако предпочитате да бъде с праз.
Почистете моркова и го нарежете на дребно.
Обелете домата и го нарежете на ситно.
В друга тенджера задушете леко лука/праза с кокосовото масло за няколко минути под капак. Добавете морковите за още 5 минути, като бъркате често.
Сложете и нарязаното зеле в тенджерата, задушете и него под капак за още 10 мин, като бъркате често. Прибавете доматите заедно със зелето, ако е пресен домат, или 10 мин . по-късно, ако е от консерва.
Добавете и сварения нахут, след като сте го отцедили добре от водата. Овкусете със сол, червен пипер, пресен шарен пипер от мелничка и евентуално млян кимион.
Нахутът си пасва много добре с кимион, но кимионът е специфична подправка, която не се харесва от всички, така че внимавайте с него.
Ако предпочитате запечени на фурна ястия, може да разпределите постното зеле в керамични гювечета и да го запечете за 5-10 мин, преди да го сервирате още топло с поръсен отгоре магданоз.
Аз лично обаче обожавам руколата и затова предпочитам да си гарнирам моята порция постно прясно зеле с нахут с рукола, както е показано на снимката.
Добър апетит!