Начин на приготвяне
Представям Ви една от празничните рецепти на баба ми Катерина от Пловдивското село Труд.
1. Всяко от бутчетата разрязвам на две (кълка и „плешка“) и получавам 4 парчета.
2. Празът е нарязан ситно; морковите на колелца с дебелина 2-3 мм; целината и дюлите на средни по големина кубчета; магданозът на ситно, като дръжките и листата се режат отделно.
3. Запържвам месото от двете страни, до златисто и след това изваждам от тенджерата.
4. В същата мазнина слагам праз, моркови, целина, дръжките от магданоз и дафиновите листа да се задушават.
5. Когато те са готови (след около 5 мин.) добавям червения пипер, разбърквам и изчаквам леко да се запържи и той, но бързо добавям настърганите на ренде домати (или 2 суп.лъж. доматено пюре), за да не прегори пиперът и после да горчи.
6. Добвям дюлите и грах (моят е от консерва), посолявам и разбърквам всичко. Връщам месото като го подреждам върху зеленчуците и слагам виното. Изчаквам 1 минута на отворен капак да се изпари алкохолът, слагам щипка захар и след това затварям като оставям на тих огън да къкри за 5 минути.
7. Добавям гореща вода (около 500 мл), колкото да покрие зеленчуците и месото, подправям с черен пипер и оставям на тих огън до готовност на месото.
8. След около 20 минути размивам 2 суп.лъж. препечено брашно в малко вода и добавям към яхнията. Опитвам на вкус и при нужда добавям още сол, захар и черен пипер. Вкусът трябва да е леко сладък, с кисела нотка от дюлите и малко острота от пипера, а дафиновият аромат се развива последен и дава деликатен и ненатрапчив фон. Оставям още 5 минути на котлона.
9. Свалям от огъня и поръсвам с листата от магданоз.
10. Поднасям яхнията с пукани люти чушки, мариновани в ароматна смес от ситно нарязан магданоз, чесън, сол, мед, оцет и олио.
Дюлевата яхния е готова.