Начин на приготвяне
За да приготвите козунак с натурален квас, се въоръжете, първо, с търпение и знайте, че ще ви отнеме малко повече време от обикновеното.
За разлика от тестото с мая, това с квас изисква повече месене и продължително втасване, особено когато допълнително е утежнено със повече захар и мазнина.
Това, което трябва да направите, е предварително да освежите своят квас с лъжица - две брашно и малко вода и да изчакате около часа два да шупне. По принцип няма точно време за активиране на домашния квас поради причината, че всеки е различен и отглеждан с различна продължителност от време, с което и силата му не е една и съща. Има домакини, които отглеждат своят квас година, други от две седмици - разбира се по-дълго отглежданият е по-силен и тестото с него втасва по-бързо. Роля играе и самото брашно, от което е захванат, и поддържан, дали е бяло, дали пълнозърнесто, ръжено, пшенично, спелта и т.н.
Моят квас е захванат от ръжено брашно и подхранван с най-различни - от бяло пшенично, лимецово, спелта и други.
Но да пристъпим по същество към рецептата:
В купа се смесват брашното, освеженият квас (90 г), леко разбитите яйца със захарта, олиото и млякото. Добавят се ароматите от цитрусови кори и ванилия.
Омесва се гладко тесто, като постепенно се вкарва и маслото в него. Меси се продължително и ако лепне, се поръсва брашно допълнително. Може да се използва кухненски робот, който да ви спести време и усилия, а и да предотврати критичния момент в началото, когато тестото доста лепне.
Когато е готово, се оставя в купата да втасва часове, докато удвои обема си. (казахме, че точно време няма как да се определи). Трябва съдът да е завит със стреч фолио.
Аз го омесвам по обяд и го оставям до вечерта. Ако още не се е навдигнало достатъчно, го прибавям в хладилник до следващия ден. На сутринта изваждам и то си е бухнало. Изчаквам да се отпусне на стайна температура, добавям стафидите, премесвам за няколко минути и оформям на плитка.
Имайте предвид, че дори и да се направи перфектно оформяне на козунака, при последващото повторно втасване формите почти ще се слеят, но това в крайна сметка не е проблем.
Оформената козуначена плитка се поставя в намазнена или покрита с хартия за печене дълбока форма за кейк със стандартните правоъгълни размери.
Така отново втасва почти през целия ден или докато изпълни цялата форма.
Намазва се с разбит с няколко капки вода и олио жълтък и се поръсва с навлажнена с ром захар.
Пече се в предварително загрята на 170°C фурна за около 35 минути и се наглежда да не загори отгоре. Ако тръгне да потъмнява се покрива със алуминиево фолио през последните минути.
Готовият домашен козунак се оставя да изстине преди да се нареже. Той е с автентичния вкус, но структурата му е малко по-различна.
Определено е неустоим и много вкусен!