Начин на приготвяне
В тенджера наливаме вода – около 3 см на дъното и поставяме кошница за готвене на пара. Захлупваме с капак, за да заври водата, и през това време подготвяме другите продукти.
Обелваме и нарязваме зеленчуците на средно ситни парченца – картофи (на кубченца), морков (на полумесеци) и лук (на квадратчета).
Щом водата в тенджерата кипне, разстиламе в кошницата нарязаните зеленчуци. Захлупваме с капак и оставяме да омекнат. От време на време разбъркваме, за да се сготвят всички едновременно, тъй като тези, които са най-отдолу – най-бързо се сваряват (и отново захлупваме с капак).
Докато станат готови, оползотворяваме времето, като измиваме старателно – прясно набраните пролетни зеленолистни – лапад, джоджен и готварска мащерка. След това нарязваме лапада и джоджена без външните дръжки, а ситните зелени листенца на прясната готварска мащерка изронваме ръчно. Смесваме ги в метална тенджерка.
Щом са достатъчно омекнали зеленчуците (но без да станали на пюре), ги прехвърляме от кошницата за готвене на пара в друг дълбок съд / тенджера и оставяме да изстиват.
С горещата вода от тенджерата, в която приготвихме на пара зеленчуците, заливаме нарязаните зеленини, за да се попарят за 1-2 минутки, и ги изцеждаме внимателно, така че да не изпаднат ситните листенца на мащерката.
Омекналите зелени листенца прибавяме към сварените зеленчуци и разбъркваме всичко заедно с малко царевица (от консерва или буркан) и подправките на вкус: хималайска фина сол, къри на прах, червен пипер, черен млян пипер, кимион на прах и сушен босилек (ситно стрит).
Подготвяме измити и подсушени - 7 шолички (като за крем карамел) или други дълбоки кръгли формички за кексчета.
Изрязваме с помощта на кухненска ножица хартия за печена на квадратчета с размери около 14 см (зависи от размера на формичките, в които ще печем).
Постиламе хартията във кръглите форми, като стърчащите ъгълчета подгъваме навън и надолу. Разпределяме зеленчуковата смес в тях, като леко притискаме, за да се уплътнят, ала не заравняваме отгоре, тъй като е добре да има малко въздух между зеленчуковите парченца, за да премине помежду им малко и от заливката впоследствие.
Заливката приготвяме, като в купа разбъркваме енергично с телена бъркалка яйцата и към тях добавяме кисело мляко, сода, хималайска фина сол и чубрица. Продължаваме да разбъркваме с телената бъркалка и сгъстяваме сместа, добавяйки постепенно фино царевично брашно.
Заливаме с млечната смес - равномерно количество във всяка формичка.
Подреждаме шоличките внимателно във фурната върху ребрената скара, така че да стоят изправени, без да се накланят настрани.
Печем солените кексчета на 200°C за около 30 минути, като на 25-тата минута от печенето, ако имат вече златист загар отгоре, то тогава превключваме фурната да доизпече 5 минути само от долната страна.
Щом са готови, внимателно ги изваждаме от фурната. Изкарваме зеленчуковите мъфини от формичките заедно с хартията.
Важно е да ги оставим да поизстинат малко и след това внимателно и постепенно ги отлепяме от хартията за печене.
И сме готови!
Подходящи са за обяд, поднесени със свежа салата или таратор.
Красиви, ароматни и вкусни вегетариански зеленчукови кексчета с лапад и заливка – лесна и интересна идея за пролетно меню!
Чудно Вкусно!