Начин на приготвяне
В голяма купа се сипва хладката вода. Размива се кубчето мая. Добавят се захарта и солта. Разбърква се и се оставя да шупне.
В дълбока тава се пресява брашното. По средата се прави кладенче.
Маслото се разтопява за кратко в микровълновата.
В кладенчето от брашно се добавят маслото и олиото. Добавя се киселото мляко и се чукват яйцата, като един от жълтъците се отделя за намазване. Добавят се киселото мляко и шупналата мая.
Започва да се замесва тесто, като с въртеливи движения в средата на течните съставки постепенно се взима от брашното. Аз използвам шпатула за месене на тесто, докато се образува лепкаво такова и доомесвам с ръце. Трябва да се получи меко тесто. Оставя се на топло да втаса.
През това време се подготвя намазнена тава и огнеупорна купа, за да се сложи в средата на кравая, за да има дупка, като и купата трябва да се намазни от външната страна.
От полученото тесто могат да се направят както един голям кравай, така и два по-малки по желание. Аз избрах втория вариант, защото количеството е съвсем достатъчно за две кравайчета.
От втасалото тесто се отделя малка част за декорация. Останало се разделя на 2 равни части. Омесва се отново за оформяне. По средата се прави дупка, където се слага купата и се разполага в подготвената тава. Същото се повтаря с останалата част от тестото.
Отделения жълтък се разбива с малко олио и няколко капки вода. Краваят се намазва.
Украсяват се по желание с отделеното тесто. И украсата се намазва с жълтък. Поръсват се със сусам и маково семе. Оставят се на топло да втаса.
Пече се в предварително загрята на 100 градуса фурна, като постепенно се увеличава до 200 градуса.
Готовите кравайчета се поръсват с малко вода и се задушават за 5 минути, като се покриват с вестник к кърпа отгоре, за да станат мекички.
След това се изкарват върху решетка, за да изстинат добре, без да се запарват от долната страна. Увиват се в стреч фолио и кравая за Богоявление е готов да зарадва кумците.